Ministri financií eurozóny rokujú v Luxemburgu o sankciách

Luxemburg 18. októbra (TASR) – Ministri financií eurozóny rokujú dnes v hlavnom meste Luxemburska o prísnejších pravidlách, ktorými by sa zabránilo vytváranie štátnych dlhov. "Potrebujeme sankcie, ktoré budú pôsobiť podľa možnosti čo najviac automaticky," povedal fínsky minister financií Jyrki Katainen. Dodal, že ide o to, "aby sa voči všetkým štátom postupovalo rovnako".

Niektoré krajiny, medzi nimi Francúzsko a Španielsko, sú proti automatickému uplatneniu sankcií a nechcú sa vzdať svojho práva veta.

Európska komisia koncom minulého mesiaca navrhla, aby krajiny s vysokým deficitom podliehali oveľa prísnejšiemu regulačnému režimu. Sankcie by sa mali proti nim uplatňovať oveľa skôr než doteraz. Je to jedno z poučení z gréckej krízy, ktorá už vyše pol roka sužuje eurozónu a okrem iného spôsobila aj otrasy jej meny.

Druhou témou rokovania ministrov financií je dlhová kríza v Európe. Najviac by sa malo hovoriť o Írsku, ktoré dostáva do ťažkej situácie kríza jeho bánk. Deficit hospodárenia vlády dosiahol 32 % hrubého domáceho produktu, hoci v eurozóne je jeho nesankčný limit 3 %.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns zll