Ministri financií eurozóny sa dohodli na sprísnení dohľadu

Madrid 16. apríla (TASR) – Členské štáty eurozóny sa dnes dohodli na sprísnení dohľadu nad stavom svojich ekonomík, aby tak predišli krízam s vládnymi dlhmi a nemuseli v budúcnosti riešiť podobné problémy, aké im pripravilo Grécko.

Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý je zároveň predsedom skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup, oznámil, že štáty eurozóny posilnia spoločný dohľad nad svojimi ekonomikami, aby zabránili zraniteľnejším členom menovej únie dostať sa do finančných problémov.

To rozširuje právo príslušných úradov, ktoré budú môcť preskúmať aj iné výsledky, ako sú dlhy a rozpočtový schodok, najmä v prípade štátov, ktoré vykazujú pomalý rast a vysokú nezamestnanosť. Ako prvé prídu na rad Španielsko a Fínsko, po nich budú nasledovať Portugalsko a Luxembursko.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn chce kontrolovať návrhy rozpočtových výdavkov jednotlivých členov eurozóny ešte predtým, ako ich vlády predložia národným parlamentom na schválenie. Navrhuje tiež, aby Európska komisia (EK) monitorovala výkon jednotlivých ekonomík. Tak by sa vraj mohlo zabrániť opakovaniu gréckeho problému s nadmernými výdavkami a nedostatočnými reformami.

Na rokovania do Madridu sa však zatiaľ nedostavili všetci ministri financií eurozóny. Chýbajú ešte írsky, belgický, švédsky a dánsky ministri, a to pre problémy s dopravou, ktoré spôsobil vulkanický popol po výbuchu sopky na Islande.

Informovala o tom agentúra AP.

2 bal gl