Ministri financií eurozóny vraj uvažujú o znížení úrokov pre Írsko

Dublin 13. januára (TASR) – Eurozóna možno zníži sadzbu, ktorou je úročená časť záchranného úveru pre Írsko z eurovalu, informoval dnes denník Irish Times. Dublin vlani požiadal Európsku úniu (EÚ) a Medzinárodný menový fond (MMF) o finančnú pomoc v celkovej výške 85 miliárd eur.

Podľa denníka ministri financií eurozóny o tom budú diskutovať v pondelok (17. 1.) na stretnutí v Bruseli. Írska opozícia vytrvalo kritizuje, že 5,8-% úročenie záchranného úveru je vysoké.

"Európski predstavitelia sa pokiaľ ide o bezprostredné zníženie úroku írskeho úveru vyjadrujú opatrne. Tvrdia totiž, že akékoľvek zníženie úroku Európskym fondom finančnej stability (EFSF) by mohlo mať negatívne dôsledky na jeho rating na úrovni AAA," uvádza denník. Celá záležitosť sa nachádza v štádiu rokovania, nie rozhodovania, povedal nemenovaný zdroj z eurozóny.

Diskusia o znížení úroku bude súčasťou rozsiahlejších rokovaní o finančnej pomoci pre Grécko a hodnotení úveru pre Grécko. Ministri financií budú zrejme tiež hovoriť o zvýšení úverovej kapacity eurovalu a rozšírení jeho právomocí.

Hovorca komisára EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna povedal pre Irish Times, že "nevie o tom, že by takáto diskusia bola plánovaná a mala sa konať sa na budúci týždeň". Dodal však, že Európska komisia (EK) nevytvára agendu na stretnutia ministrov financií eurozóny a EÚ.

Podľa dohody by z eurovalu malo ísť na záchranu Írska 45 miliárd eur, ďalších 22,5 miliardy eur poskytne MMF a Dublin dá z vlastných zdrojov zvyšných 17,5 miliardy eur.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl