Ministri financií neodstránili neistotu okolo ďalšej tranže Grécku

Bratislava 13. novembra (TASR) – Schvaľovanie ďalšej tranže zo záchranného balíka pre Grécko sa odkladá o týždeň. Pre trhy to znamená ďalších sedem dní neistoty a obchodovanie bez reálneho smerovania. Myslia si analytici spoločnosti Alpari.

"Očakáva sa, že akciové trhy dnes otvoria na nižších úrovniach, vzhľadom na rozhodnutie ministrov financií odložiť súhlas s uvoľnením platby z gréckeho záchranného balíčka. Grécku tento mesiac dôjdu peniaze, potenciálne táto situácia môže nastať už budúci týždeň," tvrdí šéfanalytik spoločnosti Alpari James Hughes.

O možnostiach ako znížiť grécky dlh v dlhodobom horizonte a kto bude financovať schodok, ktorý vznikol v dôsledku žiadosti Grécka o ďalšie dva roky na splnenie svojich fiškálnych cieľov, budú ministri financií opäť diskutovať budúci týždeň.

"Existuje len veľmi malá šanca, že Grécko bude ponechané napospas svojmu osudu, ale skutočnosť, že rozhodnutie sa odkladá až na čas, kedy krajina vyčerpá všetky svoje peniaze ukazuje, že v eurozóne sa nič nezmenilo. Nedostatok dôrazu a uvedomenia si naliehavosti tohto problému pretrváva, čo v poslednom období často privádza trhy do šialenstva," komentoval Hughes. Už dlhšiu dobu sa totiž vie, že Grécko bude žiadať dva extra roky na splnenie svojich cieľov a o tejto záležitosti sa tak mohlo rokovať už pred niekoľkými mesiacmi.

pak vjo