Ministri štátov s ratingom AAA sa stretli pred rokovaniami Eurogroup

Brusel 17. januára (TASR) – Ministri financií šiestich krajín eurozóny s najvyšším ratingom sa dnes stretli v Bruseli ešte pred plánovanou schôdzou s kolegami z ostatných krajín 17-člennej menovej únie. Potvrdili to dva diplomatické zdroje.

Na stretnutí sa podľa týchto zdrojov zúčastnili šéfovia rezortu financií z Rakúska, Francúzska, Nemecka, Luxemburska, Fínska a Holandska, teda štátov, ktoré majú najvyššie ratingy na úrovni AAA.

"Pred dnešnými rokovaniami ministrov financií eurozóny sa uskutočnilo veľa rozhovorov v rôznom zložení a samozrejme, že sa stretli aj ministri zo štátov s najvyšším ratingom," uviedol jeden z diplomatických zdrojov bez ďalších podrobností. Schôdzku tejto šestice potvrdil aj druhý zdroj.

Hlavnou témou dnešných rokovaní ministrov zo všetkých 17 štátov menovej únie, tzv. Eurogroup, je zvýšenie úverovej kapacity a flexibility Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), takzvaného eurovalu.

Názory jednotlivých členov eurozóny na zvýšenie objemu finančných prostriedkov a ďalšie zmeny vo fonde sa však líšia a neočakáva sa, že ministri dnes prijmú rozhodnutie. To by malo padnúť až na februárovom summite lídrov celej 27-člennej Európskej únie.

Šestica štátov s najvyšším ratingom má však obavy, že ak by dlhové problémy slabších krajín eurozóny predstavovali pre nich priveľkú záťaž, mohli by o svoje "hviezdne" hodnotenie prísť.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 bal ed