FINANCIE: MMF a EÚ sa nedohodli s Maďarskom, prerušili rokovania

Budapešť 18. júla (TASR) – Delegácia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie (EÚ) prerušila hodnotenie úverového programu Maďarska. Uviedla, že Budapešť musí prijať tvrdšie opatrenia, aby splnila dohodnuté ciele týkajúce sa znižovania rozpočtového deficitu.

Prerušenie rokovaní znamená, že Maďarsko nebude mať prístup k zvyšným prostriedkom z úveru v celkovej hodnote 20 miliárd eur, ktorý si zabezpečilo v roku 2008, až kým MMF a EÚ neukončia hodnotenie programu. Budapešť získava od vlaňajška peniaze na trhoch a nečerpá prostriedky z úverového programu, ale využíva ho ako finančnú záchrannú sieť.

Očakáva sa, že rokovania sa dokončia začiatkom budúceho týždňa. Podľa analytikov bude mať rozhodnutie MMF a EÚ negatívny vplyv na forint, ktorý zrejme v pondelok (19.7.) po otvorení trhov prudko oslabí.

MMF požaduje, aby Maďarsko dodržalo dohodnuté znižovanie rozpočtového schodku. V tomto roku by mal deficit klesnúť na 3,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) a na budúci rok pod 3 % HDP. Podľa fondu v terajšej situácii, keď sú trhy citlivé na vládne deficity a úroveň verejných dlhov, je splnenie týchto cieľov „primeraným ukotvením nevyhnutného konsolidačného procesu a udržateľnosti dlhu“. MMF dodal, že na dosiahnutie uvedených cieľov budú potrebné dodatočné opatrenia. „Udržateľná konsolidácia bude vyžadovať trvalé opatrenia, ktoré nepoškodzujú ekonomiku.“

Vláda premiéra Viktora Orbána, ktorá sa dostala k moci po aprílových voľbách, uviedla, že chce predĺžiť existujúci úverový program, ktorý mal pôvodne skončiť v októbri, až do konca roka. Okrem toho sa chce dohodnúť na novom úvere pre roky 2011 a 2012.

Podľa MMF veritelia a maďarská vláda našli vo väčšine oblastí spoločné východiská, niektoré otázky však „zostávajú otvorené“.

V samostatnom stanovisku EÚ sa uvádza, že musí posunúť dokončenie hodnotenia úverového programu Maďarska a že sú nutné ďalšie rokovania. „Maďarsko sa vrátilo na cestu pozitívneho hospodárskeho rastu a má jeden z najnižších rozpočtových deficitov v EÚ. Vítam, že vláda sa zaviazala splniť fiškálny cieľ pre rok 2010,“ povedal komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. „Korekcia nadmerného deficitu v budúcom roku však bude vyžadovať ťažké rozhodnutia, predovšetkým v oblasti výdavkov.“

Maďarsko potrebuje záchrannú sieť MMF a EÚ, pretože táto udržuje dôveru investorov, ktorí sú ochotní mu požičiavať. Krajina zostáva zraniteľná pre vysoký verejný dlh, ktorý predstavuje 80 % HDP, a vysokú závislosť od zahraničného financovania. Ďalším problémom ohrozujúcim domáci bankový sektor je vysoký podiel úverov v zahraničných menách, predovšetkým vo švajčiarskych frankoch. Prudké oslabenie forintu by znamenalo predraženie úverov pre státisíce maďarských domácností a videlo by k rastu zlyhaných úverov.

„Keď nebudeme mať prístup k záchrannej sieti od medzinárodných veriteľov, zasiahne nás to tam, kde to bolí najviac,“ myslí si analytik MKB Bank Zsolt Kondrat. Dodal, že v pondelok očakáva výrazné oslabenie forintu, ktorého kurz voči euru by podľa neho mohol oslabiť až o 10 forintov. „Nikto nevie, aká nervózna môže byť reakcia trhu.“ Forint sa v piatok (16.7.) obchodoval pri kurze okolo 282 HUF/EUR.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom vs