MMF a EÚ súhlasia s vyplatením ďalšej splátky z úveru Lotyšsku

Riga 7. júna (TASR) – Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska únia predbežne súhlasia s vyplatením ďalšej splátky z úveru Lotyšsku, ktoré sa zotavuje z hlbokej recesie. Uviedol to dnes šéf misie MMF Mark Griffiths po rokovaniach s premiérom Valdisom Dombrovskisom a jeho koaličnými partnermi.

Lotyšsko by tak mohlo už v druhej polovici júla dostať 100 miliónov eur z úveru v celkovej výške 7,5 miliardy eur. Fond a EÚ doposiaľ vyplatili Rige 4 miliardy eur z pôžičky, o ktorú ich táto pobaltská krajina požiadal v roku 2008. Veritelia si však určili prísne podmienky, Dombrovskisova vláda musela prijať tvrdé úsporné opatrenia. Lotyšsko sa zaviazalo, že do roku 2012 zredukuje svoj rozpočtový schodok pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) z vlaňajších 8,9 % HDP.

Lotyšská ekonomika sa pritom prepadla do hlbokej recesie, jej výkon sa minulý rok znížil o 18 %. Zdá sa však, že najhoršiu fázu má už za sebou, aj keď následky gréckej dlhovej krízy môžu mať podľa analytikov negatívy vplyv na zotavovanie európskych ekonomík, najmä tých, ktoré sú závislé od vývozu do eurozóny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll