MMF by nemal pomáhať Grécku, tvrdí člen Rady guvernérov ECB

Miláno 21. februára (TASR) – Pomoc, ktorú Európska únia (EÚ) sľúbila Grécku pri riešení jeho finančných problémov, by mala byť oveľa efektívnejšia ako podpora Medzinárodného menového fondu (MMF). Uviedol to člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Lorenzo Bini Smaghi pre sobotné (20. 2.) vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera.

Podľa neho grécka kríza nie je len dôsledkom fiškálnej politiky tejto krajiny, ale tiež neschopnosti EÚ dôrazne vyžadovať od členov eurozóny disciplínu.

"Prenechať MMF riešenie gréckej krízy by znamenalo nielen to, že mechanizmus koordinácie hospodárskej politiky, ktorý je základom fungovania menovej únie, v minulosti nefungoval, ale tiež, že sa EÚ vzdáva nároku na nápravu," konštatoval Bini Smaghi a pripomenul, že nedávno ani MMF v niektorých prípadoch nedosiahol želaný výsledok a požiadal o podporu EÚ.

Preto sa Brusel rozhodol prevziať dohľad nad situáciou v Grécku. Únia schválila opatrenia, ktoré pripravila vláda v Aténach. Európska komisia (EK) bude teraz s ECB monitorovať, ako ich Grécko dodržiava.

Problémy Grécka však môžu byť aj príležitosťou pre sprísnenie mechanizmu monitorovania stavu ekonomík členských štátov EÚ a ich verejných financií a tiež podnetom na prehĺbenie spolupráce v rámci únie, aby sa zabránilo opakovaniu podobných problémov v budúcnosti, dodal Bini Smaghi.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl