FINANCIE: MMF je pripravený poskytnúť Grécku všetku nevyhnutnú pomoc

Paríž 4. februára (TASR) – Medzinárodný menový fond (MMF) je pripravený pomôcť Grécku zvládnuť jeho úverovú krízu, ktorá vyvolala poplach na trhu štátnych dlhopisov a naštrbila dôveryhodnosť eurozóny. Dnes to povedal vo vysielaní francúzskej rozhlasovej stanice RTL výkonný riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn.

Šéf MMF neverí, že Grécko smeruje do bankrotu. Vyslovil presvedčenie, že súčasná vláda urobí "nevyhnutné ale mimoriadne ťažké" kroky na vyriešenie krízy.

"Sme ochotní im pomôcť," pokračoval Strauss-Kahn a spresnil, že v Aténach je misia fondu a gréckej vláde radí, čo treba urobiť. "Ak nás požiadajú o pomoc, pomôžeme."

Manažér pripomenul, že Európania to teraz nechcú. EÚ a Grécko informovali, že Atény nebudú potrebovať preklenovací úver. Ale vyhlásenie nezastavilo špekulácie o prípadnej finančnej pomoci spoločenstva tomuto svojmu členovi.

Strauss-Kahn povedal, že terajšia finančná kríza krajiny je výsledkom 40-ročnej gréckej politiky. Papandreu a predstavitelia eurozóny pochopili dôležitosť problému a rozhodli sa ho rýchlo riešiť.

Európska komisia v stredu (3.2.) prispela k utlmeniu akútnosti krízy schválením opatrení, ktoré predložila grécka vláda na zníženie schodku štátneho rozpočtu. Komisia pohrozila, že ak prijaté opatrenia nebudú stačiť, budú musieť nasledovať ďalšie. Akciový trh a trh so štátnymi dlhopismi napriek stanovisku EK sa na zlepšenie situácie Grécka pozerá nedôverčivo.

Na trhu sa objavujú špekulácie, že v prípade, ak sa Grécku nepodarí získať peniaze na medzinárodnom finančnom trhu, aby mohlo splácať dlhy, bude si musieť požičať od iných členov eurozóny.

MMF poskytuje úvery a inú pomoc krajinám, ktoré sa dostanú do devízových problémov. Organizácia má 186 členov. Zaoberá sa aj vypracúvaním ekonomických analýz a monitoruje hospodárskych vývoj svojich členov.

Riešenie gréckych problémov však nebude jednoduché. Ľudia chcú riešiť krízu, ale nie na svoj úkor. Grécki colníci a pracovníci daňových úradov vstúpili do 48-hodinového štrajku. Je to prvé verejné vystúpenie proti vládnemu programu úspor.

Štrajk colníkov zasiahne dodávku tovarov a materiálu, ktoré budú spracovatelia v krajine potrebovať na začiatku budúceho týždňa. Najskôr sa v krajine prejavia problémy na trhu s pohonnými látkami.

Na budúci týždeň v stredu (10.2.) by mali na plán úspor odpovedať 24-hodinovým štrajkom zamestnanci verejných služieb. Odborová ústredňa zamestnancov civilného sektora GSEE, ktorá je v krajine najväčšia, organizuje 24-hodinový štrajk na 24. februára.

Farmári na protest proti vládnej politike blokujú diaľnice v celej krajine už viac ako tri týždne.

Informovala o tom agentúra AP.

2 jns zll