MMF vraj nepošle Grécku svoju časť z júnovej splátky z úveru

Berlín/Atény 1. júna (TASR) – Zdá sa, že Medzinárodný menový fond (MMF) koncom júna takmer určite nepošle Grécku svoju časť z ďalšej splátky zo záchranného úveru. Má však záujem podieľať sa na novom programe pomoci zadlženej krajine. Informovali o tom dnes nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) bez uvedenia zdroja.

"Dosiaľ sa považuje za isté, že fond nevyplatí svoj podiel z ďalšej tranže koncom júna," tvrdia FAZ, podľa ktorých MMF pošle Grécku peniaze, len ak bude mať zabezpečené financie od Európskej únie (EÚ) na najbližších 12 mesiacov, v tomto prípade to však podľa nemeckého denníka údajne tak nie je.

Grécke noviny Kathimnerini dnes zase informovali, že tím inšpektorov z MMF, EÚ a Európskej centrálnej banky, z tzv. trojky, ktorý je momentálne v Aténach, chce do štvrtka dokončiť rokovania s vládou o strednodobom fiškálnom pláne.

"Vládne zdroje uviedli, že rokovania s predstaviteľmi trojky budú dokončené najneskôr vo štvrtok (2. 6.) ráno, aby v piatok mohla vláda na svojom zasadnutí schváliť strednodobý fiškálny plán," uviedol grécky denník.

Okrem toho sa objavili informácie, že v utorok 31. mája sa zišli vo Viedni predstavitelia EÚ, aby načrtli možnosti ďalšieho záchranného balíka pre Grécko, pričom o účasti súkromného sektora na záchrane zadlženej krajiny sa stále diskutuje.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl