Najhorúcejším kandidátom na post viceprezidenta ECB je vraj Mersch

Frankfurt nad Mohanom 8. januára (TASR) – Šéf luxemburskej centrálnej banky Yves Mersch je najhorúcejším spomedzi troch kandidátov na kreslo nového viceprezidenta Európskej centrálnej banky (ECB). Uviedli to dnes noviny Financial Times Deutschland. "Mersch je favoritom," tvrdia noviny s odvolaním sa na viaceré zdroje blízke ECB.

Druhá najvýznamnejšia funkcia v ECB sa uvoľní 31. mája 2010, kedy sa končí funkčné obdobie doterajšieho viceprezidenta Lucasa Papademosa. O lukratívny post však majú záujem aj Portugalsko, ktoré navrhlo guvernéra svojej centrálnej banky Vitora Constancia a Belgicko, ktoré nominovalo riaditeľa Národnej banky Belgicka Petra Praeta.

Viceprezident má významné postavenie v rámci ECB. Má totiž na starosti dohľad nad finančnou stabilitou regiónu a nad bankami.

O obsadení tohto postu budú koncom januára rokovať ministri financií eurozóny a buď sa dohodnú už na prvej schôdzi, alebo odložia rozhodnutie do februára, kým odporučia šéfom vlád jedného z kandidátov.

V rámci tzv. gentlemanskej dohody sa v ECB uplatňuje pravidlo, že viceprezidentom by sa mal stať kandidát z malej krajiny, ktorá nemá významné kreslo v európskych inštitúciách.

Niektorí analytici sa preto domnievajú, že nedávne zvolenie Belgičana Hermana Van Rompuyho za prezidenta Európskej únie tak znižuje šance Petra Praeta v súboji o vysokú funkciu v ECB. Iní zase pripomínajú, že aj Luxembursko a Portugalsko majú v únii významné posty.

Konečné rozhodnutie o obsadení kresla viceprezidenta ECB môže mať vplyv aj na výber nového prezidenta po skončení mandátu súčasného šéfa Jeana-Claudea Tricheta v roku 2011.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop