FINANCIE: Náklady Nemecka aj ďalších krajín eurozóny na obsluhu dlhov klesli

Berlín 29. júla (TASR) – Náklady na obsluhu nemeckého dlhu dnes klesli na rekordne nízku úroveň, nižšiu ako počas dlhovej krízy, keď investori považovali nemecké cenné papiere za bezpečný prístav pre svoje peniaze. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Dôvodom sú bezprecedentné kroky Európske centrálnej banky (ECB), ktorých cieľom je zabrániť deflácii, a tiež rozširovanie sankcií proti Rusku za jeho prístup ku kríze na Ukrajine. V dôsledku toho výnosy nielen z nemeckých, ale aj z talianskych, írskych a ďalších dlhopisov krajín eurozóny klesajú, pretože investori opäť hľadajú bezpečný prístav.

Výnos z referenčných nemeckých 10-ročných dlhopisov na sekundárnom trhu sa dnes do 10.45 h SELČ znížil o dva bázické body na 1,13 %. V priebehu dnešného rána sa dokonca nakrátko dostal až na historické minimum 1,119 %.

Aj výnosy zo španielskych a talianskych 10-ročných dlhopisov na sekundárnych trhoch dnes klesli o 1,5 bázického bodu, a to v prípade Španielska na 2,49 % a Talianska na 2,65 %, zatiaľ čo výnos z írskych dlhopisov sa znížil o 2,5 bázického bodu na 2,18 %. Taliansko v stredu 30. júla plánuje aukciu 5-ročných a 10-ročných dlhopisov a dnešný vývoj na trhu signalizuje, že sa zrejme stretne s veľkým záujmom investorov.

12 bal gl