Nákup dlhopisov Európskou centrálnou bankou je dočasné opatrenie

Frankfurt nad Mohanom 16. mája (TASR) – Nákup vládnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB) je len dočasné opatrenie, ktoré sa musí neustále skúmať. Uviedol to člen Rady guvernérov ECB Jürgen Stark v rozhovore pre noviny Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Dodržiavanie rozpočtovej disciplíny v Európskej únii (EÚ) by sa podľa neho malo "odpolitizovať", pričom krajiny, ktoré porušia Pakt stability a rastu EÚ, by automaticky mali čeliť sankciám.

Pripomenul tiež, že záchranný balík EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) poskytne eurozóne čas, ale situácia okolo dlhovej krízy sa upokojí až vtedy, keď vlády členských štátov menovej únie zreformujú svoje ekonomiky a znížia rozpočtové schodky.

ECB začala v pondelok 10. mája nakupovať vládne dlhopisy štátov eurozóny, pritom dovtedy takúto pomoc krajinám v núdzi odmietala.

Podľa Starka zmena stanoviska je dôsledkom výnimočnosti situácie a cieľom tohto kroku je stabilizovať trhy, ktorými otriasla dlhová kríza Grécka a tiež obavy z jej rozšírenia do ďalších krajín eurozóny.

"Ide o dočasné opatrenia, ktoré sú legitímne nanajvýš vo výnimočných situáciách, a je potrebné ich neustále prehodnocovať," povedal Stark novinám.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl