Napätie na európskych trhoch s dlhopismi stále neklesá

Brusel 7. decembra (TASR) – Napätie na európskych trhoch s dlhopismi ani dnes nekleslo, keďže Nemecko a ďalšie štáty eurozóny odolali tlaku Medzinárodného menového fondu, ktorý ich vyzval, aby prijali ďalšie opatrenia v boji s dlhovou krízou.

Ministri financií eurozóny po pondelkových (6.12.) rokovaniach oznámili, že v európskom záchrannom fonde (EFSF) je podľa nich dostatok prostriedkov na pomoc zadlženým štátom, takže nie je potrebné ich zvyšovať, a o návrhu na vydávanie spoločných európskych dlhopisov ani nediskutovali. Preto každý, kto očakával, že eurozóna podnikne ďalšie kroky na pomoc zadlženým štátom, musel byť sklamaný.

"Mám pocit, že rizikové prirážky a výnosy z dlhopisov týchto krajín sa budú ešte chvíľu zvyšovať," domnieva sa Chris Scicluna, šéf analytikov v Daiwa Capital Markets.

Väčšina investorov totiž očakávala, že eurozóna by mohla prijať oveľa radikálnejšie kroky na obranu spoločnej meny, zvlášť po intervencii MMF, ktorý ju vyzval, aby zvýšila objem prostriedkov v záchrannom fonde. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to však rázne odmietla, rovnako ako emisiu spoločných európskych dlhopisov.

Tlak na zavedenie ďalších opatrení na podporu eura o niečo zmiernilo rozhodnutie Európskej centrálnej banky, že bude vykupovať viac dlhopisov problematických krajín, aby pomohla obnoviť dôveru v spoločnú menu.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

1 2 bal pop