Návrhy účasti súkromného sektoru na pomoci Grécku budú známe čoskoro

Brusel 12. júla (TASR) – Ministri financií členských krajín eurozóny v pondelok v Bruseli potvrdili záväzok na záchranu finančnej stability v eurozóne.

"Ministri sú pripravení prijať ďalšie potrebné opatrenia, ktoré majú zabezpečiť systematickú kapacitu eurozóny čeliť rizikám nákazy, vrátane posilnenia flexibility a cieľov Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSF)," vyhlásil po rokovaní predseda takzvanej euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Luxemburský premiér dodal, že sa to týka aj predĺženia splatnosti pôžičiek a znižovania úrokových sadzieb, pričom euroskupina ako celok o tom takto otvorene a oficiálne hovorí vôbec prvýkrát. Konkrétne riešenia sa však novinári o polnoci nedozvedeli, lebo, ako dodal predseda euroskupiny, návrhy ministrov budú verejnosti oznámené už čoskoro.

"Hovoríme, že sme pripravení prijať tieto opatrenia, ale detailné návrhy pre ich prijatie budú pripravené a predstavené pracovnou skupinou v rámci euroskupiny. A nehovoríme o konkrétnom dátume v budúcnosti, hovoríme, že to bude čoskoro. Čoskoro znamená čoskoro a to zas znamená, že čo možno najrýchlejšie," povedal Juncker.

Ministri jednotlivých krajín boli po stretnutí skúpi na slovo a novinárov odkázali na Junckerovu polnočnú tlačovú konferenciu.

"Máme dohodu, že nič nepovieme pred tlačovou konferenciou," vyhlásil aj slovenský minister financií Ivan Mikloš, keď odmietol poskytnúť akékoľvek stanovisko o výsledkoch stretnutia.

Euroskupina prerokovala hlavné parametre nového viacročného programu úprav pre Grécko, ktoré sa budú konať v znamení pevných záväzkov fiškálnej konsolidácie, ambicióznych štrukturálnych reforiem podporujúcich ekonomický rast a podstatnej miery privatizácie štátneho majetku.

"Ministri privítali posilnenie monitorovacieho mechanizmu pre program uplatňovaný voči Grécku a ustanovenie výboru privatizačnej agentúry, ktorý bude obsahovať dvoch pozorovateľov, jedného z euroskupiny a jedného z Európskej komisie, a súhlasili s poskytovaním externej technickej asistencie pre Grécko," pokračoval vo vyhlásení Juncker. Ministri financií vyzvali grécku vládu, aby vytrvala vo svojom prebiehajúcom úsilí a aby naplno a v stanovený čas splnila dané sľuby a záväzky.

Úlohou pracovnej skupiny bude preskúmať a nájsť čo najlepší spôsob financovania viacročného programu úprav pre Grécko, stanoviť kroky vedúce k znižovaniu nákladov spojených so správou dlhov a zaručujúcich udržateľnosť gréckeho verejného dlhu.

"Zdôrazňujeme stále potrebu urobiť grécky dlh udržateľným. A tiež navrhujeme opatrenia a nástroje, ktoré chceme používať za týmto účelom. Ak sa podarí grécky dlh znížiť, ak znížime úrokové miery a predĺžime splatnosť pôžičiek, tak môžeme nadobudnúť presvedčenie, že toto bola obrovská pomoc pre Grécko," vysvetlil Juncker ambície viacročného programu úprav pre Grécko.

Najočakávanejšie bolo stanovisko euroskupiny ohľadom účasti súkromného sektoru na druhom finančnom programe pre Grécko. Toto je momentálne najmenej jasná kapitola, lebo súkromný sektor sa do druhého projektu eurozóny a MMF na záchranu Grécka veľmi nehlási.

"Môžem povedať, že účasť privátneho sektoru bude. Je to rozhodnutie, ktoré prijala Európska rada. Rokovania odštartujú už v najbližších dňoch," vyhlásil šéf euroskupiny. Aj o týchto rokovaniach povedal, že budú ukončené v čo najkratšom možnom termíne.

Na intenzívne požiadavky novinárov Jean-Claude Juncker poskytol aj stanovisko k situácii v Taliansku, avšak jeho odpoveď bola skôr diplomatická ako konkrétna.

"Sme si plne vedomí, že Taliansko a ďalšie krajiny sú v centre záujmu časti finančných trhov. Veríme, že dnešné všeobecné stanovisko, ktoré sme poskytli nie je limitované iba na Grécko. Je to stanovisko, ktoré poskytuje adekvátne odpovede na otázky, ktoré si môžu klásť finančné trhy," odpovedal Juncker. Dodal, že ministri 17 krajín eurozóny sa nezamerali špecificky na to, čo média nazvali "talianskou krízou".

"Hovorili sme o veciach v ich širšom rámci a poukázali sme, aké máme nástroje potrebné na to, aby sme dokázali zastaviť možné šírenie dlhovej nákazy v eurozóne," vysvetlil prezident euroskupiny. Dodal, že ministri sa pokúsia tieto nástroje a mechanizmy ešte viac zdokonaliť v najbližšom čase, aby naplnili svoje záväzky o udržaní stability a finančnej istoty v eurozóne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hol