Nedôvera vo výsledky záťažových testov európskych bánk narastá

Londýn 21. júla (TASR) – Záťažové testy európskych bánk vyvolávajú čoraz väčšie pochybnosti. Z údajov, ktoré zatiaľ prenikli na verejnosť, totiž vyplýva, že testom neprešlo menej bánk, ako sa očakávalo. A to znižuje dôveru vo výsledky testu, konštatujú dnes britské hospodárske noviny Financial Times (FT).

Podľa odborníkov ak testy neodhalia "dôveryhodný" počet problematických bánk, potom celá akcia, ktorá mala za cieľ práve zvýšiť dôveru v európsky finančný sektor, sa skončí úplne opačne.

Testu sa podrobilo celkovo 91 bánk z celej Európskej únie a mnohé z nich už médiám naznačili, že v ňom uspeli. Odborníci pritom očakávali, že banky, ktoré nakúpili veľa gréckych dlhopisov, by mohli mať problémy. Zatiaľ sa však zdá, že francúzske a talianske banky sú v poriadku a spomedzi nemeckých finančných ústavov testom neprešla len zoštátnená Hypo Real Estate (HRE).

"Ak je HRE jedinou nemeckou bankou, ktorá neprešla záťažovou skúškou, tak to úplne diskredituje výsledky testov, a to nielen v Nemecku, ale v celej Európe," uviedol pre FT popredný bankový analytik, ktorý nechcel byť menovaný.

Zmätok spôsobujú aj sledované parametre. Zatiaľ čo úrady pre bankový dohľad vo Francúzsku a Grécku skúmali, ako by na tom banky boli, keby museli odpísať 23 % investícií do gréckych dlhopisov, v Nemecku a Británii hodnotili situáciu po odpise 17 % investícií. Okrem toho, podľa prieskumu Morgan Stanley 90 % bánk nemá tieto dlhopisy zapísané v obchodných knihách, ale bankových knihách, kde majú zostať až do lehoty splatnosti. A testy sa pritom aplikovali len na obchodné knihy bánk.

12 bal zll