Nemci nie sú spokojní s krízovým manažmentom vlády a ECB

Kolín nad Rýnom/Frankfurt 16. novembra (TASR) – Aj keď sa finančné trhy v posledných mesiacoch v súvislosti s krízovou politikou v EÚ upokojili, nedá sa to isté povedať o vzťahu Nemcov k nej. DPA sa dnes odvoláva na výsledky prieskumu verejnej mienky, ktoré publikoval ústav YouGov. V prieskume vyjadrilo nedôveru krízovej stratégii spolkovej vlády, EÚ a Európskej centrálnej banky (ECB) 72 % respondentov. S ich postupom ich súhlasilo len 15 % účastníkov prieskumu.

Ľudí znepokojuje najmä politika nízkych úrokov ECB. Až 56 % opýtaných sa obáva o svoje zabezpečenie na dôchodku, lebo inflácia pri súčasnom nízkom úročení vkladov v bankách ukrajuje z ich súčasnej reálnej hodnoty. A životné poisťovne čoraz ťažšie zabezpečujú garantované úročenie príspevkov svojim klientom.

Spolkové združenie Nemeckých ľudových bánk a raiffeisenbánk (BVR) nedávno varovalo pred eróziou nemeckej kultúry sporivosti a samozabezpečenia v prípade, ak sa nízke úroky zachovajú nadlho.

V dôsledku nízkeho úročenia vkladov každý štvrtý sporiteľ si teraz odkladá do banky menej peňazí než v minulosti a 35 % zvyšuje svoje spotrebiteľské výdavky.

Väčšina ľudí podľa finančného experta ústavu YouGov Guida Kiella sporí tak málo, že sa im neoplatí prispôsobovať svoje konania vývoju situácie. Napokon, ľudia nereagujú na zmeny úrokových sadzieb rýchlo.

Prezident Nemeckej spolkovej banky (DBB) Jens Weidmann v stredu (13. 11.) povedal, že chápe obavy "z plazivého vyvlastňovania nemeckých sporiteľov", avšak cieľom expanzívnej peňažnej politiky je krátkodobo posilniť dopyt. "Vyjadrené obrazne," dodal Weidmann, "sporitelia sa majú stať prechodne spotrebiteľmi a investormi". Tomu teraz zodpovedá aj miera sporivosti v Nemecku. Dostala sa na najnižšiu úroveň od začiatku roku 2002.

3 jns jk