Nemecká vláda schválila 123-miliardový príspevok do fondu EÚ

Berlín 11. mája (TASR) – Vláda v Berlíne dnes schválila finančný príspevok Nemecka do nového záchranného fondu Európskej únie. Najväčšia európska ekonomika sa tak bude podieľať sumou 123 miliárd eur na vytvorení tohto fondu. Jeho cieľom bude poskytnúť pomoc členom bloku v prípade, že by im hrozil štátny bankrot.

Ministri financií EÚ v nedeľu (9.5.) v noci schválili návrh na vytvorenie najväčšieho záchranného balíka v histórii únie. Jeho hodnota totiž dosiahla 750 miliárd eur, z toho 500 miliardami eur prispeje do balíčka EÚ a zvyšok poskytne Medzinárodný menový fond. Najväčší podiel, 123 miliárd eur, pripadá na Nemecko.

Podľa nemeckej legislatívy musí finančný príspevok do európskeho fondu schváliť ešte parlament. Rozprava o tomto návrhu sa začne už dnes popoludní a hlasovanie sa očakáva na budúci týždeň.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová poslancom pred rozpravou pripomenula, že ide o nevyhnutné opatrenia na zabezpečenie stability eura. Ale verejnosti sa nepáčil už prvý balík finančnej pomoci pre Grécko, čo kancelárka pocítila v nedeľných regionálnych voľbách v Severnom Porýní-Vesfálsku, kde utrpela porážku.

A hoci finančná pomoc krachujúcemu Grécku nakoniec v parlamente prešla v zrýchlenom konaní, nie je isté, či aj teraz bude celý legislatívny proces napredovať tak rýchlo ako v prípade uvoľnenia peňazí pre Atény a už vôbec nie, či bude aj opozícia hlasovať za príspevok do celoeurópskeho záchranného fondu.

Informovali o tom agentúry AP a DPA.

2 3 bal zll