Nemecké vládne strany majú problém so schválením úveru pre Cyprus

Berlín 10. januára (TASR) – Nemeckí poslanci neschvália finančnú pomoc Cypru dovtedy, kým ostrovný štát neprispôsobí svoju legislatívu pravidlám Európskej únie (EÚ) o transparentnosti a praní špinavých peňazí. Uviedol to dnes v rozhovore pre agentúru Reuters Michael Fuchs, zástupca lídra poslaneckého klubu vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej.

Podľa Fuchsa získať súhlas CDU so záchranným balíkom pre Cyprus bude ťažké rovnako ako získať podporu koaličných slobodných demokratov (FDP), ktorí svoje pochybnosti vyjadrili už v stredu (9. 1.).

"V skupine konzervatívnych parlamentných strán je situácia (v súvislosti s podporou finančnej pomoci) rovnako problematická ako vo FDP. Ak Cyprus nebude pripravený prijať pravidlá únie o transparentnosti a praní špinavých peňazí, potom nebude žiadna pomoc," vyhlásil Fuchs.

Ostrovná krajina požiadala o medzinárodnú pomoc koncom júna minulého roka potom, ako sa jej najväčšie banky dostali do finančných problémov v dôsledku vysokého previazania s gréckym dlhom. Očakáva sa, že Cyprus bude potrebovať asi až 17,5 miliardy eur, čo je zhruba úroveň jeho ročného hrubého domáceho produktu (HDP).

Nemecko však môže skomplikovať vyhliadky Cypru na záchranný úver. Hlavná opozičná strana SPD dala ako prvá najavo, že nemá v pláne podporiť finančnú pomoc pre krajinu. Predseda SPD Sigmar Gabriel pre denník Süddeutsche Zeitung uviedol, že "si nevie predstaviť, že by nemeckí daňoví poplatníci zachraňovali cyperské banky, ktorých podnikateľský model vychádza z podpory daňových únikov".

Nemecké médiá už pred časom kritizovali Cyprus za jeho štatút populárneho daňového raja, a to najmä pre bohatých Rusov, ktorí cez cyperské banky prepierajú špinavé peniaze. Vláda Cypru však tvrdí, že jej zákony v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí sú plne v súlade s medzinárodnými normami.

1 20 bal dan gl