Nemecko chce, aby sa eurozóna dohodla na protikrízových opatreniach

Berlín 1. februára (TASR) – Nemecko chce, aby jeho partneri v eurozóne zrušili pravidlá, na základe ktorých sa úmerne so zrýchľovaním inflácie zvyšujú aj platy. Nemecko podľa týždenníka Der Spiegel hodlá tento návrh predložiť svojim partnerom na piatkovom (4. 2.) summite Európskej únie (EÚ) a jeho cieľom je zlepšiť konkurencieschopnosť eurozóny.

Je to len návrh, ktorý sa môže ešte zmeniť. Berlín sa totiž chce s partnermi v menovej únii dohodnúť na komplexnom balíčku protikrízových opatrení, ktorý by mali predstaviť na marcovom summite únie, pričom detaily balíka by sa mali dolaďovať v nasledujúcich 12 mesiacoch.

Spomedzi 17 členov eurozóny zaviedli tzv. indexáciu, čiže úpravu platov na základe vývoja inflácie, Belgicko, Cyprus, Luxembursko a Malta, zatiaľ čo v iných krajinách, napríklad v Portugalsku, je zvyšovanie miezd v závislosti od rastu spotrebiteľských cien spojené s kolektívnym vyjednávaním.

Úrad nemeckej kancelárky Angely Merkelovej podľa agentúry Reuters vypracoval predbežný návrh na sériu opatrení, ktoré by odstránili ekonomické a finančné rozdiely v 17-člennej eurozóne. Berlín okrem iného navrhuje naviazať vek odchodu do dôchodku na demografický vývoj, pohnúť sa dopredu v otázke spoločnej politiky zdaňovania firiem a po vzore Nemecka zaviesť zákon o tzv. dlhovej brzde. Medzi ďalšie body patrí zrušenie indexácie a vypracovanie protikrízového režimu pre banky.

Nemecko ďalej chce, aby bol návrh prezidenta Európskej rady Hermana van Rompuya na sprísnenie rozpočtovej disciplíny a korekciu makroekonomickej nerovnováhy v bloku schválený najneskôr do júna tohto roka. Tento mechanizmus je podľa Nemecka potrebné zaviesť najmä v tých štátoch, ktorých rozpočtové deficity predstavujú hrozbu pre finančnú stabilitu eurozóny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl