Nemecko odmieta spoločnú hospodársku politiku eurozóny

Berlín 23. decembra (TASR) – Nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle odmietol výzvu Francúzska na tesnejšiu koordináciu hospodárskej politiky členských štátov eurozóny.

Podľa neho spoločná hospodárska politika nie je dobrý projekt a každý, kto o tom uvažuje sa uberá nesprávnym smerom.

S návrhom na podstatne užšiu koordináciu hospodárskej politiky členských štátov eurozóny prišla francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardeová.

"Kríza ukázala, že sústredenie sa na výšku rozpočtového deficitu a štátneho dlhu, ako stanovujú Maastrichtské kritériá, nie je dostačujúce. Írsko tiež na tieto kritériá pristúpilo a napriek tomu sa dostalo do problémov," povedala pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung a pripomenula, že je potrebné monitorovať aj to, ako sa ekonomika v členských štátoch vyvíja.

Süddeutsche Zeitung dnes zverejnili aj informáciu, že nemeckí politici by chceli vytvoriť novú inštitúciu na pomoc zadlženým štátom eurozóny a na zabezpečenie stability eura.

Navrhovaný stabilizačný a investičný fond by mal vraj byť doplnkom Európskej centrálnej banky.

Ministerstvo financií po zverejnení tohto článku oznámilo, že vláda v Berlíne nič podobné neplánuje a že ide len o iniciatívu nižšie postavených predstaviteľov administratívy.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 bal dan pop