FINANCIE: Nemecko odmieta vytvorenie fondu na pomoc Grécku

Berlín 15. februára (TASR) – Vytvorenie európskeho fondu na pomoc Grécku nie je riešením problémov, ktoré majú Atény so splácaním svojich dlhov. Dnes to povedal hovorca nemeckého ministerstva financií Michael Offer.

"Toto zrejme nebude riešením problému," uviedol Offer na pravidelnej tlačovej konferencii. Dodal, že neexistuje žiadna alternatíva a Gréci musia predovšetkým konsolidovať svoje verejné financie.

Podľa Offera Nemecko nepredpokladá, že Medzinárodný menový fond (MMF) ponúkne finančnú pomoc Grécku, mohol by však poskytnúť technickú podporu pri riešení problémov Atén.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble očakáva, že na dnešnom stretnutí ministrov financií eurozóny sa bude hovoriť aj o gréckom pláne konsolidácie verejných financií.

Štátny tajomník nemeckého ministerstva financií Steffen Kampeter počas víkendu vyzval Grécko, aby zrealizovalo reformy. "Budeme sa musieť rozhodnúť, či vytvoríme niečo ako Medzinárodný menový fond pre eurozónu. Mali by sme diskutovať o takejto poistke," dodal.

S podobným nápadom dnes prišiel v rozhovore pre denník Handelsblatt aj hlavný ekonóm Deutsche Bank Thomas Mayer, ktorý podporil vytvorenie fondu na riešenie problémov zadlžených krajín eurozóny. Podľa Mayera by fond mal byť financovaný z príspevkov krajín eurozóny, ktoré porušujú kritériá únie týkajúce sa schodku verejných financií a verejného dlhu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl