Nemecko odmieta zvýšenie prostriedkov v EFSF

Paríž 14. februára (TASR) – Nemecko neuvažuje o zvýšení prostriedkov v Európskom fonde finančnej stability (EFSF).

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble uviedol, že nie je potrebné rozširovať kapacitu dočasného stabilizačného fondu. Diskusie sa príliš sústreďujú na EFSF, tvrdí Schäuble. To podľa neho vysiela trhom falošné signály a podporuje špekulácie o stave verejných financií v krajinách eurozóny.

"Podľa nášho názoru nie je v súčasnosti nevyhnutné zvyšovať kapacitu EFSF," povedal Schäuble v rozhovore pre francúzsky denník La Tribune. "Táto diskusia o potenciálnom zvýšení prostriedkov v EFSF dáva trhom úplne nesprávny signál. Keď hovoríme o potrebe ich zvýšenia v krátkodobom horizonte, len tým podporujeme špekulácie o situácii v členských krajinách."

EFSF vznikol v máji 2010 a jeho cieľom je pomoc krajinám eurozóny, ak by sa dostali do problémov s financovaním na trhu. Fond môže na dlhopisových trhoch získať teoreticky až 440 miliárd eur, v skutočnosti však len okolo 250 miliárd eur, čo je hodnota garancií krajín s najvyšším ratingom (AAA).

Ministri financií krajín eurozóny sa dnes stretnú v Bruseli a budú diskutovať o zvýšení flexibility EFSF aj jeho úverovej kapacity. Nemecko a Francúzsko podmieňujú zmeny fungovania EFSF balíkom opatrení na podporu konkurencieschopnosti. Jeho súčasťou má byť zvýšenie dôchodkového veku, zákony obmedzujúce výšku verejného dlhu, zjednotenie základov firemných daní a koniec viazanosti zvyšovania platov na infláciu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl