Nemecko už nevylučuje zapojenie MMF v prípade záchrany Grécka

Berlín 16. marca (TASR) – Krajiny eurozóny budú rozhodne a koordinovane konať, ak by jednému zo štátov skupiny hrozil bankrot, uviedol nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Dodal, že zatiaľ k takejto situácii neprišlo.

Schäuble tiež pripomenul, že Grécko, ktoré má problémy s refinancovaním svojho dlhu, nepožiadalo o pomoc. Krajina uskutočňuje úsporné opatrenia, ktoré prispeli k upokojeniu trhov.

"Je jasné, že v prípade bezprostredného nebezpečenstva členské štáty eurozóny prijmú rozhodné a koordinované opatrenia na zabezpečenie finančnej stability eurozóny ako celku," povedal Schäuble v dolnej komore nemeckého parlamentu, Spolkovom sneme. "Zatiaľ nie sme v tejto situácii." Schäuble dodal, že stále viac starostí mu spôsobujú špekulanti na devízových trhoch.

Obavy, že Grécku sa nepodarí dostatočne znížiť svoj rozpočtový schodok a že jeho problémy sa môžu preliať do zvyšku eurozóny, v uplynulých týždňoch oslabili euro.

Ministri financií Európskej únie (EÚ) sa zaviazali, že v prípade potreby poskytnú Grécku finančnú pomoc vo forme úverov. Trhy na správu v podstate nereagovali, keďže nie je jasná forma ani načasovanie pomoci.

Podľa Schäubleho musí byť eurozóna pripravená na najhoršie. Zdôraznil tiež, že najdôležitejšia je stabilita eura. "Dlhodobá stabilita spoločnej európskej meny je niečo, čo musíme zaistiť v našom vlastnom záujme."

Nemecký vládny zdroj uviedol pre agentúru Reuters, že Berlín je otvorený tomu, aby sa v prípade potreby na pomoci Grécku zúčastnil aj Medzinárodný menový fond (MMF). Zdroj dodal, že fond by neposkytol iba technickú ale aj finančnú pomoc. Nemeckí politici, vrátane Schäubleho, boli doteraz proti angažovanosti MMF v tejto záležitosti.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom zll