Nemecký člen ECB žiada Berlín o „pružnejší“ postoj pri pomoci Grécku

Berlín 22. novembra (TASR) – Nemecký člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen dnes vyzval svoju krajinu, aby zaujala "flexibilnejší" postoj v otázke pomoci Grécku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nemecko, najväčšia ekonomika eurozóny a najväčší prispievateľ do záchranných fondov, naďalej odmieta pristúpiť na výzvy Medzinárodného menového fondu (MMF) odpísať Grécku časť dlhu a dať krajine, ktorá vstupuje do šiesteho roku recesie, šancu na návrat k rastu.

To opätovne potvrdil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý dnes zopakoval, že prípadné odpísanie časti dlhu Grécka zo strany krajín eurozóny by bolo nesprávne a nezákonné. Dva zdroje však pre Reuters uviedli, že ešte v pondelok (19. 11.), teda pred neúspešnými utorkovými rozhovormi ministrov financií eurozóny, naznačil v Paríži omnoho flexibilnejší postoj. Jeden zo zdrojov uviedol, že Schäuble nevylúčil "odpis časti dlhu za určitých podmienok," neskôr však musel svoj názor zmeniť. Tieto informácie potvrdil aj druhý zdroj.

Podľa Asmussena by Nemecko skutočne malo zaujať pružnejší postoj. "Každý musí prejaviť ochotu posunúť sa ďalej, to je totiž jediný spôsob, ako sa na budúci pondelok dopracovať k určitému výsledku," povedal pre denník Passauer Neue Presse narážajúc na ďalšiu schôdzku ministrov financií eurozóny. Ministri sa opäť stretnú v pondelok (26. 11.), už tretíkrát za rovnaký počet týždňov, aby rozhodli o uvoľnení ďalšej splátky úveru Aténam. Pôvodne sa čakalo, že rozhodnú už 12. 11., aby Grécko mohlo z úveru vyplatiť 16. 11. splatné dlhopisy, nakoniec nerozhodli ani tento týždeň. Grécko medzitým vydalo krátkodobé poukážky, aby dlh splatný 16. novembra mohlo vyrovnať.

1 20 dan gl