Niet kandidáta schopného nahradiť dolár v úlohe hlavnej svetovej meny

Washington/Moskva/Peking/Brusel 25. apríla (TASR) – Niet kandidáta, ktorý by bol schopný nahradiť dolár v úlohe hlavnej svetovej meny.

Aj Moskva sa vlani pridala k Pekingu, ktorý predniesol výhrady voči doláru a hmlisto formulovaný návrh, aby sa začalo uvažovať o jeho zosadení z trónu v medzinárodných finančných transakciách a medzinárodnom svetovom obchode.

Na túto tému vystúpil v Petrohrade vlani v júni na medzinárodnom ekonomickom fóre aj námestník výkonného riaditeľa Medzinárodného menového fondu (MMF) John Lipsky.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev navrhol, aby v budúcnosti pôsobila ako globálna svetová mena zmes regionálnych mien, ktoré by urobili svetovú ekonomiku oveľa stabilnejšou a lepšie by ju chránili pred vznikom finančných kríz.

Ousmene Mandeng, šéf spoločnosti Ashmore Investment Management, ktorá je poradenskou firmou pre investície vo verejnom sektore, v diskusii poukázal, že kuriozitou je, ak na jednej strane máme čoraz multipolárnejšiu medzinárodnú ekonomiku, čoraz pestrejšiu medzinárodnú obchodnú diverzifikáciu, a na druhej strane unikátnu koncentráciu v peňažných transakciách. Mandeng dodal, že "to samé o sebe vyvoláva mnoho momentov nestability".

Kritici týchto námetov však poukazujú na to, že navrhovaná cesta nie je vôbec schodnejšia ako súčasný stav. Nejde totiž o nahradenie dolára inou národnou menou, ale košom regionálnych mien. Túto otázku možno vari vyriešiť teoreticky, ale rozhodujúce by bolo jej uplatnenie v praxi. Bolo by si treba vyjasniť, ktoré krajiny budú patriť do ktorého regiónu a ktorá mena v ňom bude dominantná. Akým spôsobom sa dá zabezpečiť stabilita regionálnej nadnárodnej meny a ako sa budú koordinovať vzťahy medzi regionálnymi menami. Pritom túto záležitosť nemožno riešiť administratívne, musí byť výsledkom hospodárskeho vývoja.

Nie je náhoda, že práve tieto otázky nikto neobjasňuje, lebo zrejme je to úplne neprebádané územie s veľmi labilným povrchom.

Ani rubeľ, ani jüan, ani euro nemôžu mať ambíciu spoločnými silami vytvoriť svetovú košovú univerzálnu menu. Každej z nich chýba niektorý atribút, aby sa mohla uplatniť ako pevná regionálna mena, aj keď pozícia eura je najsilnejšia. Ruská ekonomika je slabá, závisí od exportu surovín, potrebuje obrovské investície do technologického vzostupu, vybudovania modernej infraštruktúry. Nemá takú dôveru, aby v nej niekto dlhodobo realizoval medzinárodné finančné a obchodné operácie. V Číne má v menovej politike rozhodujúcu úlohu štát. Kurz národnej meny je podhodnotený. Štát bráni zahraničným spoločnostiam v slobodnom podnikaní, vo veľkej miere je limitovaný čínsky bankový sektor. Na rozdiel od ruskej a čínskej je Európska centrálna banka nezávislá, ale samotné euro nevytvorilo podmienky na rýchly a dynamický rast spoločenstva. Ako poznamenal český ekonóm Václav Klaus, k vytvoreniu eurozóny došlo nie z ekonomickej nevyhnutnosti, ale na základe politického tlaku. A práve v kríze sa odhaľujú všetky nedostatky projektu.

Informovali o tom agentúra Bloomberg, český denník Ekonom, nemecký denník Financial Times Deutschland a americký denník Wall Street Journal.

12 jns vs