Nové fiškálne pravidlá EÚ nemajú plnú podporu šéfa ECB

Frankfurt nad Mohanom 21. októbra (TASR) – Návrh nových fiškálnych pravidiel Európskej únie, ktorý schválili ministri financií, nemá plnú podporu prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Jeana-Clauda Tricheta. Uviedol to dnes hovorca banky v reakcii na článok v britskom denník Financial Times, podľa ktorého Trichet tento návrh odmietol.

Hovorca ECB sa domnieva, že je správne, ak prezident ECB nesúhlasí s niektorými časťami návrhu.

Ministri financií EÚ sa 18. októbra dohodli na sprísnení rozpočtových pravidiel, ktoré majú zabrániť dlhovým krízam, ale sú miernejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Presadili to dve najväčšie ekonomiky eurozóny – Nemecko a Francúzsko. Namiesto automatických sankcií za prekročenie výšky rozpočtového deficitu dostane daná krajina šesť mesiacov na to, aby prijala potrebné opatrenia na konsolidáciu verejných financií. A po uplynutí tohto času bude o začatí disciplinárneho konania hlasovať Rada EÚ pre ekonomické a finančné otázky (ECOFIN) a prípadné sankcie musí schváliť kvalifikovaná väčšina.

ECB odporúčala prísnejší postup proti štátom, ktoré porušujú rozpočtové pravidlá, napríklad automatické zastavenie prístupu k eurofondom alebo dočasné odobratie hlasovacích práv.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll