O. Rehn možno opustí post menového komisára EÚ

Helsinki 26. marca (TASR) – Menový komisár EÚ Olli Rehn možno opustí na budúci rok doterajšiu pozíciu. Stane sa to vtedy, ak by bol v prezidentských voľbách zvolený za hlavu štátu a nahradil by tak v úrade prezidentku Tarju Halonenovú. V prieskumoch verejnej mienky vo Fínsku je druhou najpopularánejšou osobnosťou.

Rehn však v dnešnom rozhlasovom interview pre fínsku stanicu YLE povedal, že o svojej účasti v prezidentských voľbách bude uvažovať v lete a na jeseň oznámi svoje rozhodnutie. Dovtedy má veľké povinnosti v riešení eurokrízy.

Rehn povedal, že v nasledujúcich mesiacoch sa musia uskutočniť niektoré akcie, aby sa začali prejavovať opatrenia na zvládnutie krízy.

Európski lídri sa v piatok (25.3.) dohodli na nových opatreniach na stlmenie krízy, ktorá trvá v eurozóne už vyše roka. Grécko a Írsko už prijali od Medzinárodného menového fondu a členov EÚ finančnú pomoc na jej prekonanie. Teraz sa stáva v dôsledku vládnej krízy čoraz pravdepodobnejším kolaps Portugalska.

Nové opatrenia na zabezpečenie stability eura v budúcnosti však bude musieť schváliť júnový summit EÚ a Európsky parlament. Ak budú zákony prijaté, dôjde k posilneniu menovej únie a EÚ získa právo na dohľad nad rozpočtami krajín. "Predpokladám, že tým v budúcnosti dokážeme predchádzať dlhovým krízam, s akou teraz zápasí Grécko", dodal Rehn.

Komisár v rozhovore zopakoval, že neverí, že sa portugalské problémy prenesú do susedného Španielska.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 jns ed