O výške úveru pre Írsko sa zatiaľ nerozhodlo, odkazuje premiér Cowen

Dublin 24. novembra (TASR) – Celková výška záchranného úveru pre Írsko by sa mohla vyšplhať na 85 miliárd eur, ale táto suma zatiaľ nebola schválená. Uviedol to dnes írsky premiér Brian Cowen v reakcii na články vo viacerých dublinských novinách, podľa ktorých si Írsko požičia z úverového programu Európskej únie a Medzinárodného menového fondu, tzv. eurovalu, práve túto sumu.

Premiér na otázky poslancov povedal, že počas rokovaní o záchrannom balíčku pre Írsko sa diskutovalo aj o 85 miliardách eur, ale rozhodnutie o konečnej výške sumy zatiaľ nepadlo a rozhovory sa ešte neskončili. Cowen je v parlamente, pretože tu má dnes o 15. hodine SEČ predstaviť dlho očakávaný štvorročný návrh úsporných opatrení.

Írsko potrebuje zredukovať svoje výdavky o 10 miliárd eur a zvýšiť príjmy z daní o 5 miliárd eur, aby do konca roka 2014 stlačilo rozpočtový schodok pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu. Podľa odhadu by mal pritom deficit verejných financií Írska dosiahnuť tento rok až 32 % HDP, čo je rekord v modernej európskej histórii.

Informovala o tom agentúra AP.

2 bal pop