Orbán skúša trpezlivosť trhov aj Európskej únie

Budapešť 23. septembra (TASR) – Maďarský premiér Viktor Orbán skúša trpezlivosť trhov aj Európskej únie (EÚ), konštatovala dnes vo svojej analýze agentúra Reuters.

Orbán podľa agentúry disponuje jedným z najsilnejších mandátov v Európe a jeho moc môžu obmedziť iba EÚ a trhy. Ratingové agentúry budú pozorne sledovať vytvorenie štátneho rozpočtu pre rok 2011. Ak vláda Fideszu zostaví dôveryhodný návrh rozpočtu, ktorý bude vhodný na zmiernenie deficitu, tak sa Maďarsko vyhne zníženiu ratingu. V tom prípade sa zlepší investorské prostredie, tvrdí Reuters.

"Nikdy som nevidel európskeho politika, ktorý by sa takto snažil manipulovať trhy," povedal pre Reuters diplomat EÚ, podľa ktorého rozhodnutia únie bolestivo obmedzujú Orbánovu moc.

"Kľúčovou otázkou bude, či Fidesz dokáže podporiť dôveryhodným rozpočtom nedávno potvrdený cieľ deficitu," povedal analytik spoločnosti Concorde János Samu na margo toho, že vládny predstavitelia potvrdili, že mienia dodržať trojpercentnú hranicu deficitu pre rok 2011.

Z pohľadu hodnotenia Maďarska trhmi bude kritickým obdobím čas do komunálnych volieb, ktoré sa konajú 3. októbra.

Reuters pripomína, že investori boli zmätení vyhlásením Orbána o obnovení silného Maďarska, súčasne negatívnymi prejavmi vlády voči trhom, prerušením rokovaní vlády s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a paralelou, Maďarska, ktorá sa v súvislosti s gréckou krízou spomínala.

"Zdá sa, ako keby Fidesz zabudol, že žijeme v globalizovanom svete a každé vyrieknuté slovo má vplyv aj na vonkajší svet," konštatoval nemenovaný diplomat EÚ.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) zll