FINANCIE: Oslabenie eura voči doláru má pozitívny vplyv na časť exportu SR

Bratislava 24. marca (TASR) – Rekordne nízky kurz eura voči americkému doláru má sčasti pozitívny vplyv na slovenský export, ale spôsobuje aj rast spotrebiteľských cien, napríklad pri pohonných látkach. Uviedol to pre TASR ekonóm Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Kárász.

„Pozitívny vplyv to má pre tú časť nášho exportu, ktorá vyváža do dolárovej zóny. Čo sa týka dovozu, tak najmä suroviny, ktoré obchodujeme v dolároch, sú teraz pre nás drahšie,“ spresnil ekonóm.

Benzíny od začiatku roka 2010 zdraželi v EÚ v priemere o 7,21 %. Ani v jednom členskom štáte nie sú ceny benzínov nižšie, ako boli v úvode tohto roka. Benzíny v únii k 15. marcu 2010 zdraželi za týždeň v priemere o 0,025 eura za liter a nafta o necelé 0,02 eura.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru EÚ lacnejšie o 0,095 eura, nafta približne o 0,105 eura. Aj ceny benzínov a nafty bez daní sú zatiaľ v SR na nižšej úrovni, ako je priemer EÚ – benzíny o 0,01 eura za liter, nafta o 0,035 eura za liter.

Oproti americkému doláru sa dnes hodnota spoločnej meny 16 krajín eurozóny znížila na 1,3419 USD/EUR. Ide o najnižší kurz za posledných desať mesiacov.

Euro oslabilo oproti všetkým 16 hlavným menám po tom, ako zdroj z nemeckého ministerstva financií pod podmienkou zachovania anonymity novinárom v Berlíne prezradil, že Nemecko a Francúzsko sa dohodli na účasti Medzinárodného menového fondu na záchrane Grécka.

mag jal bal pop