P. Nečas: Zmena v pakte stability neoslabí fiškálne pravidlá únie

Berlín 19. augusta (TASR) – Zmena pravidiel Paktu stability a rastu Európskej únie, ktorá by umožnila znížiť niektorým krajinám rozpočtový deficit a rozsah štátneho dlhu, nepovedie k oslabeniu fiškálnych pravidiel únie. Povedal to dnes český premiér Petr Nečas.

Česká republika a ďalších osem krajín, medzi nimi aj Slovensko, požiadali Európsku komisiu, aby pri kontrole plnenia rozpočtových kritérií vzala do úvahy aj náklady na dôchodkovú reformu. Podľa nich totiž tieto náklady na začiatku navyšujú rozpočtové deficity, ale z dlhodobého hľadiska sú prínosom, pretože do budúcnosti umožnia rozpočtový deficit a štátny dlh znížiť.

"Takýto krok neznamená oslabenie paktu (stability a rastu), pretože naša úroveň dlhu sa práve vďaka požadovanej reforme fakticky nezmení," povedal Nečas novinárom pred stretnutím s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. List Európskej komisii zo 6. augusta podpísali Maďarsko, Poľsko, Česko, Litva, Lotyšsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko.

Nemecko sa však zatiaľ k návrhu stavia dosť skepticky. Podľa utorkového vyjadrenia hovorcu nemeckého ministerstva financií by zmeny v už existujúcich pravidlách skomplikovali interpretáciu údajov a okrem toho by znevýhodnili štáty, ktoré si vybrali iný spôsob reformy dôchodkového systému.

Český premiér zároveň skritizoval plány Nemecka na zavedenie bankovej dane a nesúhlasí ani s vytvorením fondu na záchranu bánk, ktoré sa dostali do problémov. Zároveň dodal, že súčasná česká vláda neplánuje skorý vstup do eurozóny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan zll