P. Steinbrück varuje pred výškou účtu za krach Grécka

Berlín 25. novembra (TASR) – Opozičný kandidát na post nemeckého kancelára Peer Steinbrück varuje nemeckých daňových poplatníkov, že výška účtu za prípadný krach Grécka by ich mohla riadne šokovať. Informuje o tom agentúra Reuters

Steinbrück v rozhovore pre nedeľník Bild am Sonntag upozorňuje, že Nemecko doteraz poskytlo len záruky za úvery Grécku, ale jeho krach by ich mohol vyjsť na miliardy eur. Vláda by preto mala tento fakt verejnosti vysvetliť.

"Niekto musí ľuďom povedať, že Grécko môže pod ťarchou úverov skrachovať. My Nemci musíme prijať obete, aby sme pomohli udržať Európu pokope," povedal a pripomenul, že Nemecko je členom európskeho zväzku. Doteraz však Berlín nezaplatil za dlhy Atén v hotovosti ani cent, ale po ich krachu sa to môže zmeniť.

Mnohí Nemci, najmä stúpenci konzervatívnej vlády kancelárky Angely Merkelovej, sú proti akejkoľvek forme kolektívneho európskeho dlhu a zvlášť proti spoločným európskym dlhopisom.

"Boli sme pripravení zaplatiť účet za zjednotenie Nemecka, čo naši susedia uvítali aj napriek zlým skúsenostiam, ktoré s nami majú z minulosti," vyhlásil Steinbrück s odkazom na nacistické Nemecko. "Teraz nastal čas položiť si otázku: nakoľko si ceníme Európu?"

Podľa Steinbrücka Grécko nasledujúcich osem rokov ešte nebude schopné vrátiť sa na finančné trhy.

"Musíme toto obdobie preklenúť a to nás bude niečo stáť," dodal.

1 bal gl