P. Volcker: V eurozóne sa doteraz disciplína nevyplácala

Londýn 15. mája (TASR) – Bývalý predseda americkej centrálnej banky (Fed) Paul Volcker je známym víťazným bojovníkom proti inflácii. Spojené štáty sužovala koncom 70. a v prvej polovici 80. rokov minulého storočia. Vo štvrtok (13.5.) vyslovil obavu, že sa eurozóna v dôsledku vnútorných odstredivých tlakov nemusí udržať. Na tom, že kurz eura klesol pod 1,25 USD, nesie podľa neho vinu aj Európska centrálna banka (ECB). Poslucháčom London School of Economics povedal, že vo svojom základe bola idea eura dobrá, ale ťažko je mať spoločnú menu bez spoločnej vlády. Bývalý americký minister financií John Snow tento týždeň uviedol, že aby sa euro zachránilo, možno bude eurozóna potrebovať spoločnú fiškálnu politiku.

Volcker (82), poradca amerického prezidenta Baracka Obamu, uviedol, že 750 miliárd eur vyčlenených na záchranu spoločnej meny, pokladá za nebezpečenstvo pre zachovanie disciplíny. "Disciplína v hospodárskej a rozpočtovej politike sa doteraz (v eurozóne) nevyplácala," konštatoval. Vyslovil však presvedčenie, že euro prežije krízu, lebo v eurozóne je veľká vôľa zachovať ho. Ale podmienkou je, aby nastali zmeny v štruktúre európskej menovej politiky.

Napätie vnútri eurozóny určuje už aj diskusiu v Spojených štátoch. Pred Volckerom sa na tému eurokrízy vyslovili predseda Fedu Ben Bernanke a predseda regionálnej federálnej banky v Kansas City Thomas Hoeing. Fed sa už zapojil do pomoci Európe. Obnovil dohodu o menovej výmene s ECB.

Rovnako ako Američania sú skeptikmi aj mnohí investori. Napriek tomu, že Španieli a Portugalci prijali opatrenia na urýchlené zníženie svojich rozpočtových schodkov, euro z toho nemalo zatiaľ veľkú výhodu. V piatok (14.5.) kurz eura klesol na 1,2433 USD, čo bola jeho najnižšia hodnota od novembra 2008. Obchodníci uviedli, že euro kleslo, lebo ho začali vypredávať hedžové fondy. "Zdá sa, že investori pochybujú, že znižovanie rozpočtových výdavkov bude úspešné. Prípadne veria vládam, ale sa obávajú, že sa krajiny v dôsledku prísnych úsporných opatrení znovu dostanú do recesie," uviedol vedúci menovej stratégie holandskej banky ING Chris Turner.

Podľa Volckera Spojené štáty čelia rovnakej dileme ako iné krajiny s veľkým rozpočtovým deficitom. A pravdepodobne budú musieť diskutovať o štruktúre daní, aby ich mali čím splatiť.

Eurozóna sa nemôže upokojiť. Nové napätie v piatok vyvolala informácia španielskeho denníka El País. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy 7. mája na summite euroskupiny v Bruseli vraj pohrozil odchodom z eurozóny, ak krajiny nepomôžu Grécku. "Správa nemá nič spoločné s pravdou," povedala hovorkyňa nemeckej spolkovej vlády. "Taká veta nezaznela." Správu dementovala aj francúzska vláda.

Podľa analytikov americkej banky Morgan Stanley po ECB budú cenné papiere bánk nakupovať aj japonská a britská centrálna banka. Preto navrhujú investorom, aby predávali nielen eurá, ale aj japonské jeny a britské libry. Do pozornosti investorov sa dostávajú ako perspektívne meny austrálsky, novozélandský a kanadský dolár, ale aj švédska a nórska koruna.

Informovali o tom Financial Times Deutschland, Die Welt, BBC na svojej internetovej stránke, agentúry Reuters, AP a DPA.

12 1 2 3 jns zll