Pamätná dvojeurová oslavná minca má svojho víťaza

Brusel 30. júna (TASR) – Občania eurozóny si vybrali víťazný motív novej euromince, ktorá sa začne vydávať v januári budúceho roku pri príležitosti 10. výročia existencie eurobankoviek a euromincí. Do online hlasovania sa zapojilo takmer 35.000 ľudí z viacerých európskych štátov. Tí si mali vybrať spomedzi piatich motívov, ktoré v predkole vybrala profesionálna porota v rámci súťaže o najlepší motív medzi občanmi v celej eurozóne.

Novú pamätnú dvojeurovú mincu budú vydávať všetky členské štáty eurozóny. Odhaduje sa, že do obehu sa dostane približne 90 miliónov kusov týchto netradičných mincí.

Víťazný motív uvedený na "národnej" strane mince symbolizuje spôsob, akým sa euro za uplynulých desať rokov stalo skutočne globálnym aktérom – v každodennom živote ľudí, v obchode, priemysle i energetike. Význam eura pre ľudí je na minci zobrazený skupinkou ľudí, obchodné záležitosti symbolizuje loď, priemysel je uvedený symbolom továrne a energetika veternou elektrárňou. Všetky tieto symboly sú po obvode zemegule, cez ktorú je znázornené veľké logo eura.

Občania krajín eurozóny boli vyzvaní, aby počas trojtýždňovej lehoty v máji predložili svoje návrhy motívov prostredníctvom špecializovanej webovej stránky. Z viac ako 800 predložených motívov profesionálna porota vybrala päť, o ktorých potom občania eurozóny hlasovali na internete v dňoch od 6. do 24. júna. Na hlasovaní sa zúčastnilo takmer 35.000 jednotlivcov. Víťazný návrh dostal 34 % hlasov a patrí Helmutovi Andexlingerovi, ktorý je profesionálnym dizajnérom a pracuje v rakúskej mincovni.

Je to po tretíkrát, čo všetky krajiny eurozóny vydávajú euromincu so spoločným motívom na národnej strane. Prvá pamätná dvojeurová minca bola vydaná v roku 2007 pri príležitosti osláv 50. výročia Rímskej zmluvy a druhá v roku 2009 pri príležitosti 10. výročia vzniku hospodárskej a menovej únie a vytvorenia eura ako účtovného platidla.

Pamätné euromince majú vždy nominálnu hodnotu 2 eurá a uvádzajú sa do obehu v celej eurozóne. V mnohých prípadoch sú predmetom nadšeného záujmu zberateľov mincí.

(spravodajca TASR Jaromnír Novak) pop