FINANCIE: Papaconstantinou: EÚ by sa mala jasnejšie vyjadriť ako chce pomôcť

Atény 18. februára (TASR) – Európska únia (EÚ) by sa mala jasnejšie vyjadriť ako mieni pomôcť Grécku počas krízy, čo by mu pomohlo znížiť náklady na financovanie verejného dlhu. Povedal to dnes grécky minister financií George Papaconstantinou.

Ako povedal pre agentúru Reuters, rešpektuje princíp eurozóny, že fiškálne problémy v členských štátoch chce riešiť sama, no Grécko nevylučuje, že bude hľadať pomoc aj od Medzinárodného menového fondu (MMF). Zatiaľ sa však o túto pomoc aktívne neuchádza.

Ak by sa však EÚ jasnejšie vyjadrila, aký mechanizmus plánuje použiť na pomoc Grécku v prípade núdze, riziková prirážka na grécke štátne dlhopisy by sa znížila a pomoc by možno ani nebola nevyhnutná, povedal Papaconstantinou.

Podľa neho by zníženie nákladov na financovanie dlhu pomohlo krajine splniť podmienky EÚ znížiť tento rok rozpočtový deficit o 4 % hrubého domáceho produktu (HDP). "Ak by sa EÚ jasnejšie vyjadrila, prirážka by sa do týždňa výrazne znížila a plány Grécka vzhľadom na program znižovania deficitu by sa tak splnili," vyhlásil Papaconstantinou.

1 dan zll