Papandreu: Grécku sa možno podarí predĺžiť splatnosť úveru od EÚ a MMF

Atény 14. novembra (TASR) – Grécku by sa mohlo podariť predĺžiť splatnosť úveru od Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF). V rozhovore pre grécky nedeľník To Proto Thema to povedal grécky premiér Jorgos Papandreu. "Predĺženie lehoty na splatenie úveru je už na stole," citovali noviny premiéra.

Nie je to prvýkrát, čo predstaviteľ gréckej vlády hovoril o možnosti predĺžiť splatnosť pôžičky. Minulý mesiac minister financií Jorgos Papaconstantinu pre grécku televíziu povedal, že "neoficiálne" sa o tejto možnosti už rokovalo, keďže Grécku hrozia v roku 2014 a 2015 príliš vysoké splátky, zo 40 až 50 miliárd eur by mali vyskočiť na 70 miliárd eur.

Predseda vlády pre nedeľník zároveň dodal, že vláda neplánuje opäť zvýšiť dane či prepúšťať zamestnancov štátneho sektora, aby dostala vysoký rozpočtový deficit pod kontrolu. Situáciu okolo deficitu zvládne najmä cez obmedzenie výdavkov. Nepristúpi ani na odporúčania EÚ a MMF, aby výrazne zvýšila pri niektorých produktoch daň z pridanej hodnoty, z 11 až na 23 %.

Grécko prisľúbilo EÚ a MMF, že v tomto roku zníži rozpočtový deficit na 8,6 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo však pravdepodobne nebude schopné splniť. Rozpočtové príjmy nedosiahli očakávaný objem a za 3. štvrťrok ekonomika klesla medziročne o 4,7 %. Za celý rok sa očakáva pokles hospodárstva o približne 4 % a v ďalšom roku o 2 %.

Navyše, Grécko čelí revízii údajov o rozpočtovom deficite za rok 2009. Súčasné údaje hovoria o tom, že za minulý rok dosiahlo rozpočtový deficit 13,6 % HDP, no štatistický úrad EÚ Eurostat by mal v pondelok (15. novembra) údaje revidovať nad 15 % HDP.

Takýto vývoj neumožní Grécku splniť tohtoročný cieľ rozpočtového deficitu. Podľa Papandrea sa vláde podarí skresať deficit asi o 5,5 %, čo znamená, že po očakávanom zvýšení rozpočtového schodku zo strany Eurostatu dosiahne Grécko tento rok deficit okolo 9,5 % HDP.

Informovala o tom agentúra AP.

2 dan pop