Po novej revízii údajov dosiahol vlani španielsky schodok 8,9 % HDP

Brusel/Madrid 22. mája (TASR) – Po ďalšej korektúre výšky španielskeho deficitu v minulom roku sa európsky štatistický úrad Eurostat rozhodol vyslať do Madridu svojich expertov. Ešte tento týždeň preveria, či posledná úprava schodku hospodárenia Španielska bola konečnou. V pondelok (21.5.) to uviedla hovorkyňa Európskej komisie. Eurostat bude spolupracovať so španielskym štatistickým úradom a zabezpečí, aby sa "podobný problém už neopakoval".

Ministerstvo hospodárstva minulý týždeň uviedlo, že schodok verejných financií vlani nedosiahol 8,5 ale 8,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). K novému údaju sa španielski štatistici dostali po spresnených údajoch o výdavkoch vedení regiónov.

Napriek horšej minuloročnej bilancii trvá španielska vláda na tom, že v tomto a v nasledujúcom roku dodrží svoje ciele v znižovaní rozpočtového schodku krajiny. Minister hospodárstva Luis de Guindos v pondelok na hospodárskom fóre povedal, že zníženie schodku na 5,3 % v tomto roku a na budúci rok na 3 % HDP má rozhodujúci význam, aby sa dosiahol obrat vo vývoji.

Vláda musí dosiahnuť náročné ciele v sťažených podmienkach. V tomto štvrťroku klesne HDP o 0,3 %. Takýmto tempom klesol už predchádzajúce štvrťroky.

Brusel informoval, že Španielsko urýchlene dostane z rozvojových fondov EÚ 935 miliónov eur. Je to dohodnutý podiel únie na zrealizovaných projektoch v sektoroch životného prostredia, dopravy a infraštruktúry, ktoré v rámci pravidiel spoločenstva v celom rozsahu predbežne uhradila španielska vláda dodávateľom prác.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns ed