Podľa gréckej opozície je ďalší odklad financií pre Atény ponižujúci

Atény 21. novembra (TASR) – Krok ministrov financií eurozóny odložiť rozhodnutie o uvoľnení ďalšej tranže pôžičky Aténam na budúci týždeň vyvolal dnes v Grécku ostré reakcie, pričom najväčšia opozičná strana označila výsledok rokovaní za "ponižujúci". Informovala o tom agentúra DPA.

"Vláda robí všetko, čo od nej požadujú, a za to sa dočká iba poníženia," vyhlásil Dimitris Papadimulis z radikálnej ľavicovej strany SYRIZA.

Evidentne rozčarovaný grécky premiér Antonis Samaras vyzval na urýchlené schválenie uvoľnenia ďalšej splátky úveru a povedal, že eurozóna a Medzinárodný menový fond (MMF) by mali dodržať to, čo Grécku prisľúbili, keďže Gréci svoje sľuby splnili. "Naši partneri spolu s MMF musia tiež urobiť to, k čomu sa zaviazali," vyhlásil Samaras. V tejto súvislosti varoval, že v hre nie je len osud jeho krajiny, ale aj spoločnej európskej meny, a teda celej eurozóny.

Nedohoda na uvoľnení splátky úveru znamená, že Grécko nemá istotu, že sa k peniazom na budúci mesiac dostane. Vláda už skôr informovala, že peniaze na chod štátu sa minú do konca novembra a financie, ktoré potrebovala napríklad na vyplatenie dlhu splatného 16. 11., musela narýchlo zohnať prostredníctvom vydania extrémne krátkodobých pokladničných poukážok.

Rozhodnutie ministrov financií eurozóny negatívne hodnotia aj niektorí analytici. "Grécko stanovené podmienky splnilo, no predstavitelia eurozóny sa stále nie sú schopní dohodnúť," povedal Chris Turner z ING Bank. Ako dodal, takýto vývoj neveští nič dobré pred dôležitými rokovaniami o bankovej a fiškálnej únii na decembrovom summite EÚ.

Jean-Claude Juncker, predseda Euroskupiny, združenia ministrov financií eurozóny, napriek neúspechu rokovaní tvrdí, že je optimistom a verí, že ministri nakoniec dohodu schvália. "Sme blízko výsledku," vyhlásil Juncker, podľa ktorého na ceste k dohode nestojí žiadna veľká prekážka a ministrom zostáva vyriešiť iba technické detaily a výpočty, čo sa dotiahne v nasledujúcich dňoch.

3 20 dan bal gl