Podľa guvernéra Bundesbank potrebuje Grécko až 80 mld. eur (2)

Berlín 20. apríla (TASR) – Grécko zrejme potrebuje finančnú pomoc vo výške až 80 miliárd eur, aby sa vyhlo bankrotu, tvrdí prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Axel Weber.

Weber podľa amerického denníka Wall Street Journal (WSJ) povedal pred parlamentným klubom Slobodných demokratov (FDP), že situácia v Grécku sa zhoršuje. Prezident Bundesbank tiež varoval, že zatiaľ nie je úplne jasné, akú veľkú pomoc vlastne Atény potrebujú, uviedol nemecký denník Bild. Grécko vraj prirovnal k hypotekárnemu ústavu Hypo Real Estate (HRE), ktorý musel pred krachom zachrániť štát. V prípade HRE sa postupom času odkrývalo, že finančný inštitút potrebuje vyššiu pomoc, než sa pôvodne zdalo.

Podľa Webera má grécka vláda problémy s presadením plánovaných škrtov vo výdavkoch. Väčšina Grékov vraj nechápe vážnosť situácie, alebo im na tom nezáleží, uviedol Weber s poukázaním na demonštrácie proti úsporným opatreniam gréckej vlády. Bundesbank odmietla Weberove slová komentovať.

Krajiny eurozóny prisľúbili, že Aténam v prípade potreby v tomto roku poskytnú 30 miliárd eur. Ďalších 15 miliárd eur by mal poskytnúť Medzinárodný menový fond (MMF).

Ponúkaný záchranný mechanizmus, o ktorého aktiváciu Atény zatiaľ nepožiadali, však neupokojil trhy. Riziková prirážka na grécke dlhopisy voči referenčným nemeckým dlhopisom vyskočila v pondelok na 482 bázických bodov, čo je najviac od vzniku eurozóny. Nové rekordné úrovne tiež dosahujú náklady na poistenie proti platobnej neschopnosti Grécka.

Grécko dnes predalo 13-týždňové pokladničné poukážky v hodnote 1,95 miliardy eur. Ich výnos dosiahol 3,65 %. Investori podali ponuku na viac než 4,5-násobok, informovala dnes Agentúra pre riadenie verejného dlhu. Pre porovnanie výnos podobných gréckych pokladničných poukážok predaných na aukcii 19. januára dosiahol 1,67 %.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v rozhovore pre týždenník Der Spiegel povedal, že eurozóna nesmie pripustiť krach členského štátu, ako je Grécko. Grécko by sa podľa neho mohlo stať druhou Lehman Brothers. Krach banky spustil v septembri 2008 celosvetovú finančnú krízu. Platobná neschopnosť štátu by mala následky, ktoré dnes nedokážeme predvídať, myslí si Schäuble. "Grécko je rovnako systémovo dôležité ako ktorákoľvek veľká banka," dodal Schäuble.

Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená o 6. a 7. odsek.

1 2 lom zll