Podľa O. Rehna je potrebné, aby sa lídri EÚ dohodli na bankovej únii

Helsinki 7. decembra (TASR) – Je nevyhnutné, aby lídri Európskej únie, ktorí sa na budúci týždeň zídu v Bruseli, dosiahli dohodu o vytvorení bankovej únie. Uviedol to dnes komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Informovala o tom agentúra Reuters.

"V systéme bankového dohľadu máme vážne trhliny. Tento problém je potrebné vyriešiť a zabrániť tak opakovaniu finančnej krízy v budúcnosti," povedal Rehn novinárom v Helsinkách po zasadnutí parlamentu.

Zároveň poukázal na vážnosť novej prognózy Európskej centrálnej banky (ECB) o vývoji ekonomiky eurozóny. "Nová prognóza ECB by mala slúžiť ako alarm, aby ako členské štáty, tak aj eurozóna prijali zásadné rozhodnutia," povedal Rehn, podľa ktorého najhoršiu časť krízy má však už Európa za sebou.

ECB vo štvrtok znížila pôvodný odhad vývoja ekonomiky eurozóny na rok 2013 s tým, že s vysokou pravdepodobnosťou zaznamená pokles a k rastu by sa ekonomika menového bloku mala vrátiť až v roku 2014. ECB znížila odhadovaný vývoj hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny v budúcom roku na rozmedzie od -0,9 % do +0,3 %. V septembrovej prognóze ešte počítala s pásmom od -0,4 % do +1,4 %, čo znamená, že predpokladala skôr rast než pokles ekonomiky.

1 20 dan jk