FINANCIE: Podľa P. Steinbrücka sú úsporné opatrenia v eurozóne príliš prísne

Berlín 30. decembra (TASR) – Bývalý nemecký minister financií Peer Steinbrück, ktorý je protikandidátom Angely Merkelovej na post kancelára v budúcoročných parlamentných voľbách, je presvedčený, že úsporné opatrenia zavedené v niektorých krajinách eurozóny sú príliš prísne. Uviedla to agentúra Reuters.

Ako povedal v rozhovore pre nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, prijaté úsporné opatrenia nútia niektoré štáty urobiť príliš veľa v príliš krátkom čase. Podľa neho by aj Nemci masovo protestovali, ak by sa od nich žiadali také rozsiahle úspory za také krátke obdobie.

„Úsporné opatrenia sú príliš tvrdé,“ povedal Steinbrück (65), sociálny demokrat, ktorý bol za Merkelovej vlády v rokoch 2005 až 2009 ministrom financií. „Konsolidácia štátneho rozpočtu sa dá určitým spôsobom chápať aj ako liek. Správna dávka môže život zachrániť, zatiaľ čo prehnané množstvo môže byť smrteľné,“ dodal.

Poukázal na to, že niektoré štáty sú nútené k výdavkovým škrtom až na úrovni 5 % hrubého domáceho produktu (HDP). „V Nemecku by to predstavovalo asi 150 miliárd eur,“ povedal Steinbrück. „Viete si predstaviť, aké protesty by v takom prípade zažilo Nemecko,“ dodal.

1 dan gl