Podľa Roubiniho je záchranný balík pre Grécko nedostatočný

Hamburg 9. mája (TASR) – Prominentný americký ekonóm Nouriel Roubini, ktorý predpovedal finančnú krízu, nevidí budúcnosť eura ružovo. V rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel požaduje masívnu intervenciu. V opačnom prípade totiž nemožno vylúčiť domino efekt, ktorý by mohol pochovať spoločnú európsku menu.

Roubini varuje, že grécka dlhová kríza sa môže rýchlo rozšíriť do globálnych rozmerov. "Grécko je iba špičkou ľadovca," povedal Roubini pre Spiegel. Doterajšie záchranné plány nepovažuje za dostatočné. "Ak sa rýchlo nevypracuje plán B, existuje nebezpečenstvo vzniku domino efektu." Potom sa kríza rozšíri na krajiny, ako je Portugalsko alebo Španielsko. "To by nakoniec zničilo euro," myslí si Roubini.

Roubini kritizoval aj nemeckú vládu za to, že premrhala drahocenný čas. "Nemecká vnútorná politika a narastajúca skepsa ohľadom menovej únie zabrzdili reakciu, čo poškodilo snahy o zastavenie šírenia gréckej krízy."

Americký ekonóm nepovažuje záchranný balík, ktorý Grécku poskytnú krajiny eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF), za dostatočný na riešenie krízy. "Iba to odsunie problém na budúci rok." Navyše, kríza sa neobmedzí na Európu. Vysoká zadlženosť podľa Roubiniho čoskoro narobí "vážne problémy" aj USA a Japonsku.

Informoval o tom Der Spiegel.

12 lom ed