Podpora eura v štátoch eurozóny rastie, najviac sa zvýšila v Írsku

Bratislava 28. novembra (TASR) – Aj napriek hospodárskej kríze v Európe podpora eura ako meny v štátoch eurozóny rastie. Dokonca je v súčasnosti druhá najvyššia od vzniku spoločnej európskej meny. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej komisie (EK).

"Podpora pre euro v rámci eurozóny medziročne stúpla a je na úrovni 57 %. To znamená, že keď boli respondenti opytovaní, či považujú euro za dobrú alebo zlú vec pre ich krajinu, 57 % odpovedalo, že euro považujú za dobrú vec. Toto je druhá najvyššia hodnota, odkedy vzniklo euro. Je to pozitívny výsledok," konštatoval pre TASR riaditeľ komunikačného oddelenia pre hospodárske a finančné záležitosti Európskej komisie (EK) Roman Schönwiesner.

Prieskum ukázal, že medziročne sa najvyšší nárast podpory eura zaznamenal v Nemecku a Estónsku. "To potvrdzuje, že ľudia si na euro po jeho zavedení zvykli. Taktiež sa nepotvrdili určité obavy ohľadom zavedenia meny v očiach estónskych občanov,“ vysvetlil Schönwiesner.

Spomedzi krajín eurozóny však dlhodobo najviac euro podporujú Íri. A to aj napriek tomu, že štát dostal finančnú pomoc a musel prijať úsporné opatrenia. "Írsko je dlhodobo krajina, kde má euro a Európska únia najvyššiu podporu. Je veľmi zaujímavé, že podpora eura je naďalej v Írsku najvyššia zo všetkých krajín eurozóny a že zostáva stabilná a mierne stúpla aj v ťažkej ekonomickej situácii, v ktorej sa Írsko nachádza. Až 72 % respondentov v Írsku považuje euro za dobrú vec pre ich krajinu," doplnil Schönwiesner.

Do eurozóny vstúpi aj Lotyšsko. Schönwiesner uviedol, že aj tamojší obyvatelia majú strach z prijatia novej meny. "Väčšinou sa ľudia obávajú rastu cenovej úrovne, ako aj toho, že niektorí obchodníci zneužijú zavedenie eura. Samozrejme, tieto obavy sú aj v Lotyšsku. Dôležité bude, aby zavedenie eura a uvedenie eurovej hotovosti začiatkom roka 2014 prebehlo bez problémov. Dôležité bude, aby boli ceny veľmi podrobne monitorované zo strany lotyšských orgánov," dodal.

Európska komisia (EK) zadáva prieskum, ktorý realizuje nezávislá agentúra TNS, v rámci eurozóny každý rok. Uskutočňuje sa vždy na jeseň a najnovší sa konal v októbri 2013.

mst gl