Politici chcú obmedziť obrovskú moc ratingových agentúr

Berlín 29. apríla (TASR) – Po znížení bonity Grécka, Portugalska a Španielska rastie v Nemecku kritika voči ratingových agentúram. Politici chcú výrazne obmedziť ich moc. Tento názor vyjadril podľa dnešného vydania nemeckého denníka Handelsblatt spolkový minister zahraničných vecí Guido Westerwelle. Aj opoziční sociálni demokrati sú za vytvorenie nezávislej európskej ratingovej agentúry.

Westerwelle povedal, že z finančnej a hospodárskej krízy treba urobiť závery čo najrýchlejšie, lebo činnosť agentúr protirečí záujmom EÚ. Podľa neho ratingové agentúry nemôžu súčasne rozvíjať finančné produkty, rozširovať a hodnotiť ich.

Podpredseda sociálnych demokratov Carsten Sieling uviedol, že ratingovým agentúram treba trochu obmedziť priestor. "Nesmie sa stávať, aby osud celej krajiny a napokon aj stabilita eura záviseli od rozhodnutia jednej agentúry. To je dôvod, prečo potrebujeme dve veci: Európsku ratingovú agentúru, ktorá bude politicky nezávislou, a uplatnenie názoru, že externý rating v nijakom prípade nenahrádza analýzu rizík."

Podľa slov Sielinga nielen Gréci "podvádzali, aj ratingové agentúry prispeli aktuálnymi hodnoteniami ku kríze a k jej súčasnému zostreniu". Kritizoval, že politici umožnili, aby sa medzinárodnými smernicami pre činnosť bánk, známymi ako Bazilej II, umožnilo, aby sa vplyv agentúr na finančné trhy výrazne posilnil. To sa teraz pomstí.

Spolková kancelárka Angela Merkelová v stredu (28. 4.) večer na tlačovej konferencii zaujala stanovisko k zníženiu bonity Grécka, Portugalska a Španielska. Uviedla, že nie je jej úlohou, aby hodnotila činnosť agentúr. Výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn varoval pred preceňovaním vplyvu agentúr. "Celkom isto dostávajú údaje od trhov. Nikto teda nevie, či hodnotia trhy, alebo či trhy hodnotia ich. Preto ich netreba brať vážne."

Aj mnohí ekonómovia agentúry tvrdo kritizovali. Renomovaný nemecký ekonóm Peter Bofinger povedal, že "by sme nemali ponechať dobro Európy na ratingových agentúrach". Ako dodal, agentúry od začiatku finančnej krízy zlyhávajú. Prečo by sa mala Európska centrálna banka v tejto kritickej fáze vôbec ešte spoliehať na ich hodnotenie?

Clemens Fuest, predseda vedeckej rady spolkového ministerstva financií, súhlasil s tým, že sa vplyv ratingových agentúr preceňuje. Prezident kielskeho hospodárskeho ústavu IfW pochybuje o tom, že agentúry, ktoré prispeli veľkou mierou k finančnej krízy tým, že bezcenné akcie hodnotili stupňom najvyššej bonity, majú hrať aj naďalej takú výnimočnú úlohu vo svetovom finančníctve. Navyše, ich metodika zostáva tak ako v minulosti netransparentnou.

Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.

jns gl