Poľsko žiada transparentnejšiu diskusiu o prípadnom vytvorení EMF

Brusel 10. marca (TASR) – Z tajných rokovaní o vytvorení Európskeho menového fondu (EMF) obvinil dnes vedúce štáty Európskej únie poľský minister pre európske záležitosti Mikolaj Dowgielewicz.

Poľský politik kriticky reagoval na vyhlásenia nemeckých, francúzskych a ďalších európskych predstaviteľov, ktorí uvažujú o založení EMF na pomoc štátom s finančnými problémami.

"O takýchto dôležitých návrhoch sa nesmie diskutovať za zatvorenými dverami a len v úzkom kruhu pár vybraných (krajín)," pripomenul Dowgielewicz, podľa ktorého je vytvorenie fondu významným krokom pre celú Európu.

Poľsko a viaceré stredo a východoeurópske štáty Európskej únie (EÚ), ktoré nie sú členmi eurozóny, prekvapil návrh na vytvorenie záchranného fondu na pomoc krajinám s finančnými problémami, aké má momentálne Grécko.

Znepokojuje ich aj najnovšia snaha 16 krajín eurozóny o urýchlenie hospodárskej a politickej integrácie regiónu, čo by mohlo viesť k prehĺbeniu rozdielov medzi eurozónou a zvyškom EÚ.

S myšlienkou na vytvorenie EMF prišiel nemecký minister financií Wolfgang Schäuble po neformálnych konzultáciách s francúzskymi politikmi.

Dowgielewicz ale pripomína, že o takýchto nápadoch by sa malo rokovať na oficiálnych fórach EÚ, akými sú napríklad zasadania ministrov financií, ktoré sa konajú každý mesiac, alebo pravidelné kvartálne schôdze lídrov EÚ. Európski ministri financií sa tejto otázke budú venovať už na budúci týždeň.

Zatiaľ však nie je jasné ani to, či nový fond, ak teda vznikne, bude pomáhať len členom eurozóny, alebo každému štátu EÚ.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop