FINANCIE: Poľský premiér ustupuje od plánov skorého rozhodnutia o prijatí eura

Varšava 19. februára (TASR) – Poľsko si najskôr potrebuje zabezpečiť v parlamente dostatok hlasov na zmenu ústavy a až potom sa rozhodne, v akom termíne vstúpi do eurozóny. Povedal to dnes poľský premiér Donald Tusk. Informovala o tom agentúra Reuters.

Jeho slová tak znamenajú ústup od vyhlásení z decembra minulého roka, keď naznačil, že Poľsko by sa čoskoro opäť mohlo začať usilovať o prijatie jednotnej európskej meny. Ako vtedy dodal, inak krajina riskuje, že ostane na periférii Európskej únie (EÚ).

Najväčšia ekonomika v strednej Európe počíta s tým, že v budúcnosti sa stane súčasťou menovej únie, najskôr však musí splniť konvergenčné a právne kritériá. Medzi tie patrí aj zmena ústavy.

„Na to, aby sme takéto rozhodnutie mohli prijať, musíme mať najskôr ústavnú väčšinu,“ povedal Tusk na pôde parlamentu počas diskusií o fiškálnom pakte. Ako však dodal, dokiaľ v krajine nebude väčšina ľudí presvedčená o tom, že prijatie eura je pre Poľsko dobrá vec, takúto väčšinu sa v parlamente vytvoriť nepodarí.

Nedávne prieskumy verejnej mienky pritom ukázali, že prijatie eura podporuje menej než tretina Poliakov. Ani prezident Bronislaw Komorowski sa v tomto smere neponáhľa a v januári uviedol, že Poľsko by do volieb v roku 2015 nemalo rozhodovať o termíne prijatia eura. Navyše, centrálna banka je presvedčená, že príliš skoré prijatie jednotnej meny by pre krajinu predstavovalo zbytočné riziko.

1 dan gl