Popularita eura medzi falšovateľmi stúpa

Brusel 11. februára (TASR) – Trojročná dlhová kríza možno pošramotila povesť eura v očiach investorov, ale medzi falšovateľmi je spoločná mena stále populárna, konštatuje agentúra Reuters.

Počet falošných euromincí, ktoré boli v roku 2012 stiahnuté z obehu, stúpol medziročne o 17 % na 184.000 mincí a ich hodnota dosiahla 290.000 eur. Vyplýva to z najnovšej správy Európskej centrálnej banky (ECB).

Okrem toho banka vlani stiahla z obehu 531.000 falošných eurobankoviek. Ich hodnotu ECB nezverejnila.

Čo sa týka mincí, dvojeurové mince sa pritom podieľali zhruba 80 % na celkovej hodnote falošných mincí, a najčastejšie falšovanými bankovkami sú 20 a 50-eurové bankovky.

Európska komisia minulý týždeň navrhla zvýšiť tresty pre falšovateľov, ktorí by v zavážaných prípadoch mali dostať minimálne šesť mesiacov väzenia. Nová výška trestov sa zavedie vo všetkých štátoch Európskej únie, čím sa zosúladia rozdielne zákony v tejto oblasti.

"Spoločná mena, ktorú používa 17 štátov eurozóny a 330 miliónov jej obyvateľov, je lákavým cieľom kriminálnikov," upozornil eurokomisár Algirdas Šemeta, ktorý má okrem daní a ciel na starosti aj podvody. Dodal, že musí zabezpečiť, aby sa kriminálnikom falšovanie nevyplácalo.

Podľa odhadov vo svete momentálne "kolujú" falošné euromince a eurobankovky v hodnote 929 miliárd eur.

1 bal jk