FINANCIE: Poriadok v Grécku si musia urobiť len Gréci sami

Brusel 16. februára (TASR) – Ministri financií EÚ budú dnes rokovať v Bruseli o Grécku. Dohodnú sa na prísnom kurze úspor a nariadia mu, aby ho realizoval. Podľa vôle EÚ musia Atény dať do poriadku svoj dom samé. Musia dosiahnuť dodržiavanie pravidiel pre výšku deficitu a výsostne ich úlohou je, aby zvládli domáce finančné problémy.

Schodok štátneho rozpočtu, ktorý dosiahol vlani takmer 13 % hrubého domáceho produktu (HDP), a štátny dlh okolo 300 miliárd eur zaťažujú spoločnú menu a ohrozujú súdržnosť eurozóny.

Ministri financií eurozóny schválili v pondelok (15.2.) na zasadnutí v Bruseli úsporný program gréckej vlády. Zatiaľ sa v ňom nehovorí o prísnejších opatreniach, napríklad zvýšení dane z pridanej hodnoty. Ak sa však v polovici marca ukáže, že "program sĺz a krvi" Atén nie je dostatočný, môže EÚ vyžadovať od Grécka ďalšie opatrenia.

"Samotné Grécko je kompetentné na to, aby skonsolidovalo svoje verejné financie," povedal predseda ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker. Vláda Jorgosa Papandrea ešte v tomto roku musí dosiahnuť zníženie deficitu o 4 % HDP. Cieľ sa pokladá za ambiciózny.

Skúpo sa vyslovili ministri o záchrannej sieti, ktorá by mala v prípade platobnej neschopnosti Grécka zabrániť krajine, aby nezbankrotovala. Jej detaily nie sú známe. Vie sa len to, že plán by sa mal realizovať vtedy, keby vláda nedokázala znižovať rozpočtový schodok, alebo keby nemala prostriedky na splácanie dlhov. Atény by v tom prípade mohli získať peniaze tak, že členovia eurozóny by kúpili ich štátne dlhopisy, alebo by dostali úvery od iných členov spoločenstva na základe dvojstranných dohôd.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns pop