FINANCIE: Portugalsko sa zriekne poslednej splátky z úveru od EÚ a MMF

Lisabon 12. júna (TASR) – Portugalsko sa zriekne poslednej splátky vo výške 2,6 miliardy eur z trojročného záchranného úveru, pretože nemôže dodržať termín úsporných opatrení, na ktorom sa dohodlo s veriteľmi. Uviedla to dnes ministerka financií Maria Luís Albuquerqueová, ktorú citujú agentúry AP a DPA.

Toto rozhodnutie podľa nej zabráni ďalšiemu predĺženiu záchranného programu, z ktorého Portugalsko v máji vystúpilo.

Portugalsko získalo v roku 2011 od Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) záchranný úver v celkovej výške 78 miliárd eur.

Lisabon dostával peniaze od veriteľov postupne po splátkach. Podmienkou pre uvoľnenie každej splátky bolo zavádzanie reforiem a úsporných opatrení podľa dohodnutého časového harmonogramu.

Portugalský Ústavný súd však v máji nepovolil plánovanú redukciu platov zamestnancov vládnych úradov a zníženie dôchodkov. Kabinet tak musí nájsť iný spôsob, ako ušetriť na výdavkoch. Vláda zatiaľ nevie, kde potrebné peniaze získa, ani kedy v tom bude mať jasno. Ministerka Albuquerqueová dodala, že Portugalsko má dosť financií na chod štátu do polovice budúceho roka.

Medzinárodní veritelia v spoločnom vyhlásení uviedli, že berú rozhodnutie Portugalska na vedomie a vítajú rozhodnutie vlády, ktorá hľadá nové cesty k splneniu fiškálnych cieľov. Povzbudili lisabonský kabinet, aby pokračoval v štrukturálnych reformách, ktoré „sú nevyhnutné pre dosiahnutie udržateľného rastu ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest“.

2 3 bal ed